Liczba cyberataków nad Wisłą niebezpiecznie przyspiesza – dziś Polska plasuje się w ścisłej czołówce najbardziej dręczonych przez hakerów krajów w Europie. Jak wynika z najnowszych analiz firmy Check Point, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, rodzime przedsiębiorstwa są średnio atakowane online ponad 2,1 tys. razy tygodniowo. A jeśli pod uwagę weźmiemy najbardziej wrażliwy obszar, który stał się celem hakerów, a więc sektor wojskowo-rządowy, to zaliczamy się do grona top 3 państw padających ofiarą cyberprzestępców.
W które kraje celują hakerzy?
Choć do niedawna na czołowej pozycji wśród celów cyberataków znajdowały się firmy z branży telekomunikacyjnej i finansowej, w 2024 r. cyberprzestępcy zwrócili swoją uwagę na sektor rządowy i wojskowy. Obecnie to właśnie te instytucje stały się głównym celem działań hakerów w naszym kraju – czytamy w raporcie Check Point. Ich intensywność u nas jest aż o 50 proc. wyższa niż na Słowacji i o ponad 60 proc. większa niż w Niemczech. Eksperci wskazują, że gorzej na kontynencie wypadają tylko Węgry i Czechy.
Właśnie opublikowane badania pokazują jednak drastyczny wzrost liczby wszelkich cyberataków na polskie firmy i instytucje. Ich dynamika w br. przebiła 80 proc. W sektorze przedsiębiorstw tylko od stycznia odnotowano skok z 1,15 tys. ataków tygodniowo do 2,1 tys. Analitycy Check Point zauważają, że w skali globalnej najczęściej atakowanym sektorem jest obecnie edukacja, jednak w przypadku Polski tendencje są odmienne, co może wynikać z zaangażowania kraju w konflikt w Ukrainie. A Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software Technologies w Polsce, ostrzega: cyberprzestępcy nie tylko stają się coraz bardziej wyspecjalizowani i zuchwali, ale również coraz lepiej finansowani i zorganizowani. Jego zdaniem sprawia to, że zagrożenie jest bardziej realne i nieprzewidywalne niż kiedykolwiek wcześniej. – Wraz z coraz większą liczbą cyberataków rośnie potrzeba silnej strategii obronnej opartej na współpracy międzynarodowej, wymianie informacji oraz wprowadzaniu innowacyjnych technologii ochronnych. Czas pokaże, czy Polska wraz z sąsiednimi krajami zdoła skutecznie stawić czoła cyberzagrożeniom – podkreśla Głażewski.
Ale europejski obraz bezpieczeństwa IT nie napawa optymizmem.