Ogromna strata dla polskiej palestry

Nie żyje mec. Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginął też mec. Stanisław Mikke

Publikacja: 10.04.2010 14:59

Ogromna strata dla polskiej palestry

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

W tych okolicznościach tytuł wystawy plenerowej „Adwokaci Ofiary Katynia”, nad którą patronat objęła właśnie Naczelna Rada Adwokacka, nabrał nowego znaczenia.

[b]Mec. Joanna Agacka-Indecka[/b] była prezesem NRA od listopada 2007 r. Jej kadencja miała skończyć się w 2010 r. Nikt nie mógł przewidzieć, że stanie się to w tak tragicznych okolicznościach.

Mec. Agacka-Indecka wielokrotnie gościła na łamach "Rzeczpospolitej", ostatni raz podejmując temat [link=http://www.rp.pl/artykul/438983.html]"Ilu naprawdę jest prawników[/link]".

"Adwokatura nieraz już pokazała, że nawet w trudnych dla kraju czasach potrafi sobie sama poradzić z trudnymi zadaniami, jakie niesie rzeczywistość" - kończyła jeden ze swoich artykułów [link=http://www.rp.pl/artykul/238922.html]"Adwokatura, czyli 90 lat samodzielności"[/link]

[b]Mec. Stanisław Mikke[/b] był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Palestra". Był też autorem książki "„Śpij, mężny” w Katyniu, Charkowie, Miednoje", wstrząsającej relacji o pracach ekshumacyjnych na polskich cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, prowadzonych od 1991 r.

Wśród ofiar katastrofy są również adwokaci nie wykonujący zawodu: [b]Jolanta Szymanek-Deresz[/b] oraz [b]Stanisław Zając[/b].

[ramka] [b]Adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej [/b]

Urodziła się 18 grudnia 1964 r. w Łodzi. W 1988 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1988-2001 była asystentem w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. W latach 1992-1993 pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii.

W Stanach Zjednoczonych pracowała w Biurze Obrońców z Urzędu oraz w Instytucie Prawa Karnego Międzynarodowego De Paul University w Chicago. W latach 2003-2004 odbyła szkolenia pełnomocnika Międzynarodowego Trybunału Karnego w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze.

W latach 1991-1995 odbyła aplikację adwokacką, a w styczniu 1996 zdała egzamin adwokacki. Od roku 1994 była członkiem Komisji Praw Człowieka przy NRA, w latach 2001-2004 była członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi – gdzie zapoczątkowała prace Komisji Prawnej oraz cykl Ogólnopolskich Konferencji Komisji Prawnych okręgowych rad adwokackich. Od maja do grudnia 2004 roku sprawowała funkcję wicedziekana ORA w Łodzi. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych – najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu adwokackiego.

W latach 2004-2007 pełniła funkcję wiceprezesa NRA. Od 2006 przewodniczyła Komisji ds. Prac Parlamentarnych przy NRA. 24 listopada 2007 r. na Krajowym Zjeździe Adwokatury została prezesem NRA. 27 czerwca 2009 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

15 lutego 2010 r. została powołana w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

[i]Źródło: NRA[/i][/ramka]

[ramka][b]Adwokat Stanisław Mikke, redaktor naczelny miesięcznika Palestra[/b]

Adwokat Stanisław Mikke od roku 1993 redaktor naczelny miesięcznika "Palestra". Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie m.in. prowadził szkolenia dla aplikantów.

Od roku 1998 przewodniczył Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Był współautorem obecnej nowelizacji Kodeksu Etyki. Sprawował też funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy ORA w Warszawie.

Od 2000 r. zasiadał w radzie naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera. W 2008 r. był inicjatorem i współtwórcą wystawy i albumu "Adwokaci polscy Ojczyźnie".

W tym roku został wybrany na trzecią kadencję pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Od lat zaangażowany w ujawnienie zbrodni katyńskich. Brał udział w pracach ekshumacyjnych ofiar zbrodni katyńskiej. Autor książki "Śpij, mężny... w Katyniu, Charkowie i Miednoje".

Ponadto autor książek: "Dopóki żyję, nie nadejdzie", "Słodkie cytryny", a także kilkuset felietonów o tematyce społeczno-prawnej oraz licznych opowiadań. Był konsultantem do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: "Dekalog 5", "Krótki film o zabijaniu" oraz "Bez końca".

W latach 1997-2001 był sędzią Trybunału Stanu. W roku 1995 otrzymał odznakę "Adwokatura Zasłużonym” oraz "Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej". W 2000r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[i]Źródło: NRA[/i][/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/blog/2010/04/10/ksiega-kondolencyjna/]Księga kondolencyjna[/link][/b][/ramka]

W tych okolicznościach tytuł wystawy plenerowej „Adwokaci Ofiary Katynia”, nad którą patronat objęła właśnie Naczelna Rada Adwokacka, nabrał nowego znaczenia.

[b]Mec. Joanna Agacka-Indecka[/b] była prezesem NRA od listopada 2007 r. Jej kadencja miała skończyć się w 2010 r. Nikt nie mógł przewidzieć, że stanie się to w tak tragicznych okolicznościach.

Pozostało 91% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok