NATO wzmacnia swoją obecność na Bałtyku. Polak będzie zastępcą dowódcy

Polscy marynarze rozpoczęli służbę w Rostocku, gdzie powstało nowe dowództwo operacji morskich na Bałtyku. Zastępcą dowódcy CTF Baltic będzie polski kontradmirał Piotr Nieć.

Publikacja: 17.10.2024 12:01

Ćwiczenia wojskowe na Morzu Bałtyckim

Ćwiczenia wojskowe na Morzu Bałtyckim

Foto: Arkadiusz Dwulatek

Jak podaje Centrum Operacji Morskich razem ze szwedzkimi i niemieckimi marynarzami z DEU MARFOR przez najbliższe cztery lata Polacy będą dowodzili sojuszniczymi ćwiczeniami i operacjami morskimi na Bałtyku. W tym czasie w Polsce powstanie POL MARFOR, który przejmie sojusznicze dowodzenie pod koniec 2028 roku.

Rotacyjne dowodzenie przez Polskę, Niemcy i Szwecję zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz po spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w czerwcu w Brukseli.

Czytaj więcej

Jednak nie w Polsce. Baza morska NATO powstanie w niemieckim Rostocku

Command Task Force Baltic (CTF Baltic), które teraz przejmuje dowodzenie siłami NATO na Morzu Bałtyckim powstało na bazie dowództwa operacyjnego niemieckiej marynarki DEU MARFOR w Rostocku. Do jego głównych zadań będzie należało m.in. dowodzenie siłami morskimi sojuszu obronnego w regionie Morza Bałtyckiego w przypadku kryzysu i konfliktu oraz koordynacja działań regionalnych partnerów z NATO w obszarze morskim. Jak podaje niemiecki dziennik „Ostsee Zeitung” w bazie będzie służyć 100 żołnierzy - około jedna czwarta z nich to członkowie sojuszniczych armii. W czasie kryzysu ich liczba wzrośnie do 240. Nową bazą NATO dowodził będzie niemiecki kontradmirał.

Kontradmirał Piotr Nieć zastępcą dowódcy CTF Baltic w Rostocku

Polska skierowała do tej bazy marynarzy z Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego w Gdyni i jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Stanowisko zastępcy dowódcy CTF Baltic przez najbliższe dwa lata ma pełnić kontradmirał Piotr Nieć, dotychczasowy ekspert Centrum Marshalla. W przeszłości był dowódcą okrętów, kierował też sojuszniczymi operacjami morskimi, dowodził też m.in. 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Po tym okresie polski oficer obejmie stanowisko szefa sztabu CTF Baltic, będzie nim przez dwa lata. W 2028 roku Polsce przypadnie stanowisko dowódcy ,a CTF Baltic powstanie na bazie przyszłego POL MARFOR.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Rosja nie odpuści sobie Bałtyku. Co nam grozi?

Dlaczego Bałtyk jest ważny dla naszego bezpieczeństwa

Jak podaje Centrum Operacji Morskich na Bałtyku każdej doby przebywa tu od 2 do ponad 3 tysięcy jednostek. „Prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest już blisko 150 milionów ton ładunków rocznie, w tym surowce strategiczne jak ropa naftowa czy skroplony gaz. Wpływy z podatków, ceł i akcyz związane z przeładunkiem towarów i wykorzystaniem polskich portów stanowią nawet 10 proc. całości budżetu państwa (…) Z polskiego punktu widzenia Bałtyk wraz ze znajdującą się na nim infrastrukturą stanowi również klucz do zapewnienia surowcowego bezpieczeństwa. Po morskim dnie biegną kable energetyczne, gazociąg Baltic Pipe, który dostarcza gaz z Norwegii, a do tego dochodzą jeszcze gazoport w Świnoujściu, naftoport w Gdańsku czy platformy wiertnicze” – opisują wojskowi.

Dlatego główne zadania Marynarki Wojennej to osłona i obrona morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej Bałtyku. Temu służą organizowane na tym akwenie ćwiczenia wojskowe. „W ramach manewrów prowadzone są również działania antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne” – dodają wojskowi.

Warto przypomnieć, że sytuacja strategiczna na Morzu Bałtyckim zmieniła się po wejściu do NATO Finlandii i Szwecji. Niemal 90 proc. wybrzeża Bałtyku jest kontrolowana przez sojusz. Rosji zostają wyjścia na morze przez Królewiec i Sankt Petersburg oraz bazy morskie Kronsztad i Bałtyjsk.

Działania Rosji na Bałtyku: najbardziej ekstremalny scenariusz

Jak może się zachowywać Rosja? Z naszych rozmów z analitykami zajmującymi się wywiadem wojskowym wynika, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać demonstracji siły lub wręcz prowokacji – zarówno ze strony floty, jak lotnictwa. Najbardziej ekstremalny scenariusz przewiduje działania sabotażowe rosyjskich grup specjalnych wobec infrastruktury krytycznej, w tym na rurociągach, próby przejęcia sojuszniczych bezzałogowców, a także instalację podwodnych urządzeń zbierających dane akustyczne ustawianych m.in. na szlakach morskich i podejściach do portów.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Rosja może uderzyć na NATO

Zdaniem naszych rozmówców Rosja będzie zwiększać zdolności bojowe Floty Bałtyckiej dozbrajając ją w lekkie jednostki, w tym desantowe oraz systemy uderzeniowe do ich ochrony. Siły ofensywne mają być oparte na jednostkach z rakietami balistycznymi i manewrującymi np. Bastion i Iskander, zlokalizowanych w obwodzie królewieckim, systemach S-400 i lotnictwie (MIG-31K) oraz dronach (Flota Bałtycka zostanie w nie wyposażona do końca 2025 roku). Piechota Morska ma być przygotowana do prowadzenia operacji na wyspach, aby zapewnić przewagę na środkowym Bałtyku. Głównym zagrożeniem dla baz NATO może być prowadzona przez Rosję wojna minowa.

Jak podaje Centrum Operacji Morskich razem ze szwedzkimi i niemieckimi marynarzami z DEU MARFOR przez najbliższe cztery lata Polacy będą dowodzili sojuszniczymi ćwiczeniami i operacjami morskimi na Bałtyku. W tym czasie w Polsce powstanie POL MARFOR, który przejmie sojusznicze dowodzenie pod koniec 2028 roku.

Rotacyjne dowodzenie przez Polskę, Niemcy i Szwecję zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz po spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w czerwcu w Brukseli.

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Jacek Siewiera, szef BBN: Kolejna odsłona rosyjskiej wojny psychologicznej
Wojsko
Gen. Karol Dymanowski: W każdej chwili musimy być gotowi do obrony pokoju
Wojsko
Wojsko ma nadmiar chętnych, poprawi jednak jakość szkolenia
Wojsko
Oficjalnie otwarcie bazy USA w Redzikowie. Andrzej Duda: Niech będzie swoistym symbolem
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Wojsko
Gen. Bieniek: Baza USA w Redzikowie to kolejny element efektywnego odstraszania
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje