Około 14,5 tysiąca nowych miejsc pracy powinno w Polsce przybyć w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w ciągu najbliższego roku. W rezultacie w I kwartale 2025 r. będzie tam pracować już 471,6 tys. osób, o ponad 3 proc. więcej niż obecnie - prognozuje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który podczas odbywającej się w Krakowie dorocznej konferencji ABSL Summit przedstawił najnowszy raport na temat kondycji sektora wraz z prognozą na kolejny rok.
Czytaj więcej
Transformacja gospodarki wymuszona przez sztuczną inteligencję wypchnie z rynku część zawodów. Ale są też specjalizacje, gdzie przybędzie miejsc pracy.
Mamy już 1941 centrów usług
Pomimo niedawnych informacji o zwolnieniach grupowych w kilku dużych centrach usług biznesowych – w Infosys, PepsiCo i Aptiv (która zbulwersowała opinię publiczną i ekspertów HR sposobem rozstania z pracownikami) - sektor nadal tworzy nowe miejsca pracy. Przybyło ich również w ubiegłym roku. Według danych ABSL, w pierwszym kwartale 2024 roku branża nowoczesnych usług biznesowych zatrudniała już 457,1 tysiąca osób, czyli o 16,6 tys. więcej niż rok wcześniej (co oznacza 3,8-proc. wzrost).
- Pracownicy BPO stanowią już 7 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw – przypomina Piotr Wierzbicki, prezes i dyrektor generalny Capgemini Global Delivery Center w Polsce, która jest liderem branży pod względem liczby pracowników. Zwraca uwagę na nowe inwestycje tego sektora. Jak wynika z danych ABSL, w I kw. tego roku działało u nas już 1941 centrów nowoczesnych usług biznesowych, co oznacza, że w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r. powstało 60 nowych centrów, w których utworzono prawie pięć tysięcy nowych miejsc pracy.
- To dobry wynik, który świadczy o wysokiej pozycji Polski na rynku i atrakcyjności dla inwestorów mimo trudności, z którym mierzą się światowe rynki- zaznacza Wierzbicki.