Powodzianie dostaną kolejny pakiet wsparcia. Rząd przyjął projekt

Ułatwienia podatkowe, wsparcie dla służby zdrowia i uczelni a także dodatkowe środki dla gmin - to kolejne propozycje rządu dla poszkodowanych w ostatniej powodzi.

Publikacja: 05.11.2024 19:33

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Lądek-Zdrój, sprzątanie po powodzi

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Ma ona dodatkowo wspierać osoby i instytucje, które ucierpiały w wyniku niedawnej powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nowe przepisy nie tylko wprowadzają nowe formy wsparcia, ale i poprawią działanie przepisów już istniejących.

Powódź 2024: ulgi podatkowe bez formalności

Jedno z takich rozwiązań uzupełniających obecne przepisy dotyczy ulg podatkowych udzielanych osobom, które ucierpiały w powodzi. Dzisiejsze brzmienie ustawy daje już możliwość wnioskowania o umorzenie podatku, odroczenie jego płatności czy rozłożenia na raty. Jednak takie ułatwienia są pomocą publiczną, której stosowanie co do zasady zawiesza się do czasu uzyskania aprobaty Komisji Europejskiej. Nowo dodany przepis definiuje taką pomoc jako kwalifikującą się do wyjątkowego potraktowania w myśl art. 50 unijnego rozporządzenia 651/2024. Chodzi o wyjątkowe traktowanie pomocy udzielanej na cele klęsk żywiołowych. W ten sposób urzędy skarbowe na terenach powodziowych nie będą musiały czekać na decyzję KE, by pozytywnie rozpatrzyć te wnioski.

Czytaj więcej

Odszkodowanie za powódź jednak bez podatku. Będzie specjalna ulga

Inny przepis noweli będzie się odnosił do egzekucji administracyjnej i sądowej. Wyłączone spod niej będą świadczenia uzyskane w związku z powodzią. Chodzi tu np. o zasiłki dla powodzian czy świadczenie interwencyjne dla przedsiębiorców z terenów powodziowych.

Wsparcie dla szpitali i uczelni, które ucierpiały na powodzi

Uzupełnione będą też przepisy dotyczące zabezpieczenia ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

W wyniku zniszczenia czy uszkodzenia szpitala może dojść do przerwy w leczeniu. Gdyby w zwykłych warunkach doszło do zaprzestania opieki zdrowotnej, taki szpital traciłby prawo do ryczałtowego finansowania ze środków publicznych. Proponowany nowy przepis zakłada utrzymanie tego ryczałtu w wysokości wynikającej z umowy, mimo przejściowej przerwy w udzielaniu świadczeń. Ma to zabezpieczyć płynność finansową takich szpitali.

Znowelizowana ustawa ma przewidywać także wsparcie dla niepublicznych uczelni i zwiększyć dostępność zapomóg dla studentów. Uproszczone zostaną przepisy dotyczycące procesu wycinki drzew lub krzewów. Szacowanie szkód w zabytkach na terenach powodziowych również zostanie poddane uproszczonej procedurze.

Na nowelizacji skorzystają także samorządy gmin dotkniętych powodzią. Zwiększony zostanie poziom dotacji celowej dla tych gmin, na realizację zadań własnych (do 100 proc. wartości zadania).

Czytaj więcej

Powódź 2024: nowe formy wsparcia dla ofiar wielkiej wody

Rząd chce szybkiego wdrożenia nowego pakietu. Przepisy noweli mają wejść w życie zasadniczo z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Przyjęty projekt będzie już drugą w ostatnich miesiącach nowelizacją specustawy powodziowej. Pierwsza została uchwalona przez Sejm 1 października 2024 r (Dz. U. poz. 1473). Zasadniczy jej kształt pochodzi z 2011 roku. To ustawa o specyficznym trybie działania. Przewidziane w niej rozwiązania są uruchamianie mocą rządowych rozporządzeń, które określają szczegóły stosowania różnych udogodnień dla powodzian i innych podmiotów na określonych terenach i w oznaczonym czasie i miejscu.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Ma ona dodatkowo wspierać osoby i instytucje, które ucierpiały w wyniku niedawnej powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nowe przepisy nie tylko wprowadzają nowe formy wsparcia, ale i poprawią działanie przepisów już istniejących.

Powódź 2024: ulgi podatkowe bez formalności

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach