Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski prosi Ukraińców, aby dbali o siebie nawzajem.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosyjskie drony zaatakowały Charków
Mer Charkowa Ihor Terehow poinformował, że 28 grudnia Charków został zaatakowany po raz drugi.
Miasto zostało zaatakowane dronami Shahed-136,ale nie odnotowano szkód ani ofiar.
Wcześniej, 28 grudnia, gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował, że siły rosyjskie wystrzeliły drony Szahed-136 na Ukrainę, zagrażając miastu Odessa.
W nocy 28 grudnia w kilku ukraińskich obwodach, w tym w Dniepropietrowsku, Zaporożu, Doniecku, Ługańsku, Charkowie, Czerkasach i Kirowohradzie, uruchomiono alarm przeciwlotniczy.
Rosyjski propagandysta: Moskwa powinna odwołać uznanie zarówno niepodległości państw bałtyckich, jak i zjednoczenia Niemiec
Władimir Sołowjow stwierdził, że Rosja odzyskałaby w ten sposób swoje wpływy.
Odessa rozstaje się z pomnikiem carycy Katarzyny Wielkiej
Po głosowaniu mieszkańców zapadła decyzja o usunięciu monumentu.
Czytaj więcej
Mieszkańcy Odessy rozpoczęli w środę demontaż pomnika rosyjskiej cesarzowej Katarzyny Wielkiej.
Petycja o usunięcie Rosji z ONZ. Rośnie liczba podpisów
Rosyjskie dowództwo coraz bardziej zaniepokojone sytuacją na odcinku frontu na północ od Dońca
Jak się zdaje, to tam Rosjanie próbują wysyłać pozostałe rezerwy i zapasy amunicji.
Czytaj więcej
Zacięte i nieprzynoszące żadnych rezultatów ataki wywołują coraz głośniejsze spory w rosyjskiej armii.
Najmenicy Grupy Wagnera ostro o dowództwie rosyjskiej armii
Na krążącym w sieci filmie najemnik Wagnera zwraca się do szefa Sztabu Generalnego armii rosyjskiej, Walerija Gierasimowa, nie przebierając w słowach.
Czytaj więcej
W krążącym w sieci nagraniu najemnicy Grupy Wagnera, założonej przez Jewgienija Prigożyna, wulgarnie ubliżają głównemu dowódcy armii, oskarżając go o tchórzostwo i złe wyposażenie żołnierzy.
Oficjalnie w rosyjskiej gospodarce jest lepiej niż było
Ministerstwo spodziewa się „kontynuacji trendu ożywienia gospodarczego w 2023 r.”. Także inflacja jest na poziomie niższym aniżeli w krajach Unii. Według Rosstat wynosi 12,1 proc. w ujęciu rocznym.
Władze nie tłumaczą obywatelom, skąd taka niska inflacja, kiedy ceny wielu usług i produktów oficjalnie rosną o 30 i więcej procent. Podobnie ma się z „ożywieniem gospodarczym”.
Czytaj więcej
Według Kremla rosyjska gospodarka radzi sobie pod międzynarodowymi sankcjami lepiej aniżeli w czasie pandemii i globalnego kryzysu.
We wschodniej i północnej Ukrainie trwa atak rosyjskich dronów kamikadze
Według wstępnych ustaleń drony zostały wystrzelone z terytoriów Białorusi i Krymu.
Wycelowane zostały na tereny obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, chersońskiego. Część dronów poleciała w kierunku Krzywego Rogu.
Kilkanaście tysięcy dzieci wywiezionych z Ukrainy
Według ministra obrony Ołeksija Reznikowa Rosjanie wywieźli ich ponad 13 tysięcy.
Czytaj więcej
Od początku inwazji Rosjanie uprowadzili z okupowanych terytoriów Ukrainy ponad 13 tysięcy dzieci, łamiąc tym samym kolejne prawo międzynarodowe - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Putin rozmawiał z prezydentem Kuby
Rosyjski przywódca Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Kuby Miguelem Díaz-Canelem - poinformował Kreml. W czasie rozmowy „omówiono aktualne kwestie współpracy dwustronnej”.
Domino's Pizza rozważa wycofanie się z Rosji
Rosyjski oddział sieci Pizza Domino’s rozważa, czy powinien się wycofać z Rosji – 10 miesięcy po tym, jak Kreml rozpoczął wojnę z Ukrainą.
Franczyzobiorca odpowiedzialny za 171 lokali Domino’s Pizza w kraju powiedział, że „ocenia swoją obecność” i przygląda się wpływowi sankcji na jego działalność.
Ławrow o wykorzystaniu "istniejących kanałów dyplomatycznych" ambasady FR w USA
Ambasada Rosji w Waszyngtonie szukała odpowiedzi na nurtujące Moskwę pytanie.
Czytaj więcej
Rosja otrzymała kanałami dyplomatycznymi oficjalną wiadomość ze Stanów Zjednoczonych, że Waszyngton nie planuje i nie chce bezpośredniej walki z Moskwą - powiedział w wywiadzie dla publicznej rosyjskiej telewizji szef MSZ Siergiej Ławrow.
Tak wygląda wysadzony w powietrze most przez Siwierski Doniec w pobliżu wsi Bohorodyczne
Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainie udało się sprowadzić z rosyjskiej niewoli 1456 osób
O tym m.in. mówił w dorocznym orędziu przed Wierchowną Radą prezydent Wołodymyr Zełenski.
Prezydent zapewnił, że zostanie zrobione wszystko, aby wszyscy Ukraińcy przetrzymywani obecnie w rosyjskiej niewoli mogli wrócić do domów.
- Cel przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy zawsze idzie w parze z innym celem - uwolnienia wszystkich naszych ludzi przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli lub w więzieniach, a także wszystkich tych, którzy zostali przymusowo deportowani z naszej ziemi – podkreślił Zełenski.
Kreml ochroni banki zagraniczne z rosyjskim udziałem
Putin podpisał ustawę zezwalającą na zamianę rosyjskich udziałów w międzynarodowych instytucjach finansowych na dług. Środki te powinny chronić banki przed sankcjami. Dokument jest zamieszczony na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnej Kremla.
Czytaj więcej
Tym razem o ochronie przed sankcjami międzynarodowych banków, w których udziały ma Rosja. Chodzi o postsowieckie instytucje, także z udziałem Polski.
Transport morski z/do Rosji, Ukrainy i Białorusi bez ubezpieczenia
Firmy ubezpieczeniowe wycofują się od 1 stycznia z pokrywania ryzyka wojny w transporcie morskim z i do Rosji, Ukrainy i Białorusi, bo wcześniej zrezygnowały z tego firmy reasekuracyjne.
Czytaj więcej
Firmy ubezpieczeniowe wycofują się od 1 stycznia z pokrywania ryzyka wojny w transporcie morskim z i do Rosji, Ukrainy i Białorusi, bo wcześniej zrezygnowały z tego firmy reasekuracyjne. Wyjątkiem będzie Japonia, której rząd zwrócił się o ubezpieczanie ryzyka w transporcie ciekłego gazu z Sachalina
Rosyjski polityk chce konfiskować majątek emigrantów, którzy skrytykują Rosję
Obywatelom rosyjskim, którzy opuścili kraj i go krytykują, w tym znane osobistościom, należy skonfiskować majątek i przeznaczyć go na potrzeby rosyjskich żołnierzy na froncie - stwierdził Siergiej Cekow, członek wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji. Jego zdaniem takie sankcje powinny objąć wszystkich „niezależnie od tego, czy są gwiazdami, czy informatykami”. Senator nie wskazał, czy to jego prywatne zdanie, czy powstanie w tej sprawie inicjatywa ustawodawcza.
Promocja na trumny w Rosji? Dom pogrzebowy: Intryga konkurencji
O nietypowej promocji w popularnej formule „kupujesz dwa, trzeci dostajesz gratis” informowały rosyjskojęzyczne konta na Telegramie i w innych mediach społecznościowych. Wskazywały przy tym, że akcja miała zostać zainicjowana przez zakład pogrzebowy „Pandora”.
Czytaj więcej
Zakład pogrzebowy w Krasnodarze w Rosji twierdzi, że wcale nie oferuje klientom trzech trumien w cenie dwóch.
Kazachska ropa popłynie do Niemiec przez Rosję?
Być może już wkrótce do Niemic będzie docierać kazachska ropa rosyjskim rurociągiem Przyjaźń. Rząd Kazachstanu zwrócił się do rosyjskiego monopolisty Transnieft o takie pozwolenie - donosi Reuters, powołując się na anonimowych informatorów.
Czytaj więcej
Od stycznia Niemcy nie chcą już kupować rosyjskiej ropy, ale jednocześnie nadal będą eksploatować rafinerię PCK w Schwedt. Oprócz Polski możliwym dostarczycielem surowca jest Kazachstan. Ale kazachska ropa musiałaby płynąć rosyjskim rurociągiem przez rosyjską ziemię.
Minister obrony Turcji z wizytą w Moskwie
Turecki minister obrony Hulusi Akar oraz szef wywiadu Hakan Fidan przybyli na rozmowy do Moskwy - poinformowała agencja Anadolu. Szefowie wywiadów Rosji, Turcji i Syrii rozmawiali na temat kryzysu w Syrii, a spotkanie przebiegło w „przyjaznej atmosferze” - przekazano.
„W Moskwie spotkali się także ministrowie obrony Turcji, Syrii i Rosji, którzy postanowili kontynuować trójstronne spotkania w sprawie kryzysu w Syrii” - czytamy w depeszy
Litewski dyplomata osobą niepożądaną w Rosji
Rosyjskie MSZ podjęło tę decyzję w ramach retorsji.
Czytaj więcej
Rosja wydala litewskiego dyplomatę i nakazuje mu opuszczenie kraju w ciągu pięciu dni.
Na granicy Bośni z Chorwacją pojawiła się grupa obywateli Rosji z Czeczenii
Uciekinierzy z Rosji chcą uciec do Chorwacji przed poborem - informuje bośniackie Ministerstwo Bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Grupa Czeczenów uciekła z Rosji i dotarła do Bośni i Hercegowiny, licząc na to, że z terytorium kraju na Bałkanach dostaną się do UE i unikną wysłania na wojnę w szeregach rosyjskiej armii.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza nagranie, na którym widać jak wygląda widziana z oddali "twierdza Bachmut"
Erdogan zgłoszony jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. W tle wojna na Ukrainie
Przewodniczący tureckiego parlamentu, Mustafa Sentop poinformował, że rozpoczął proces nominowania prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana do Pokojowej Nagrody Nobla, za jego wysiłki na rzecz pokoju między Rosją a Ukrainą - informuje agencja Anatolia.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla przez przewodniczącego tureckiego parlamentu Mustafę Şentopfora za "wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu ukraińskiego".
Orlen nie boi się wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy
Firma zapewnia, że nic jej nie grozi.
Czytaj więcej
Kremlowski zakaz sprzedaży przez rosyjskie koncerny ropy po cenach uwzględniających nałożony przez Zachód limit cenowy, dotyczy również istniejących kontraktów. Orlen zapewnia, że jest na to przygotowany.
Rzecznik Dowództwa Sil Powietrznych Ukrainy: Od września zestrzeliliśmy ponad 420 pocisków
Ponad 420 pocisków i 430 dronów-kamikadze zestrzelono nad Ukrainą od września - informuje rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, Jurij Ignat, w rozmowie z ukraińską telewizją. Ignat przypomina, że choć za datę rozpoczęcia zmasowanych ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną uważa się 10 października, to jednak Rosjanie ostrzelali elektrociepłownię w Charkowie już 11 września i "to wtedy rozpoczęli ataki na infrastrukturę krytyczną". Od tego czasu, jak mówił Ignat, nad Ukrainą zestrzelono ponad 420 pocisków i 430 dronów-kamikadze.
Premier Rosji: Spadek PKB w Rosji między styczniem a listopadem 2022 roku wyniósł ok. 2 proc.
Michaił Miszustin, rosyjski premier, w czasie posiedzenia rządu mówił, że spadek PKB w Rosji między styczniem a listopadem 2022 roku wyniósł ok. 2 proc., a bezrobocie spadło do poziomu 3,7 proc.
Ukraiński mer okupowanego Melitopola: Funkcjonariusze FSB przebierają się w cywilne ubrania i podsłuchują Ukraińców
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu funkcjonariusze FSB przebierają się w cywilne ubrania i podsłuchują mieszkańców miasta w miejscach publicznych, a następnie dokonują aresztowań. - Oficerowie FSB, przebrani za cywilów, chodzą w rejonie miejsc w których masowo gromadzą się ludzie, podsłuchują rozmowy i zadają mieszkańcom prowokacyjne pytania, a potem zabierają ich na przesłuchania albo dokonują aresztowań - mówił Fedorow. Mer okupowanego Melitopola mówił też, że we wtorek w mieście doszło do eksplozji, której konsekwencje nie są na razie znane.
Haidai: Okupanci zwiększyli liczbę patroli w poszukiwaniu dezerterów
Lojalny wobec władz w Kijowie gubernator obwodu ługańskiego poinformował o sytuacji w regionie.
Czytaj więcej
W obwodzie ługańskim rozpoczął się proces przymusowego nadawania rosyjskiego obywatelstwa nieletnim - podał lojalny wobec Kijowa szef lokalnych władz Serhij Haidai.
Rosyjski resort obrony miał otrzymać kolejną partię myśliwców Su-57
Informację na ten temat podaje na swojej stronie rosyjski rząd. Nie podano jednak ile dokładnie Su-57 myśliwców oddano do dyspozycji rosyjskiej armii.
Przewodniczący Rosyjskiego Związku Prawników twierdzi, że władze Rosji będą płacić za zamrażanie spermy swoich żołnierzy
Sam przewodniczący Rosyjskiego Związku Prawników stwierdził, że resort uznał, iż istnieje "możliwość wsparcia z budżetu federalnego darmowego zachowania i przechowywania męskich komórek rozrodczych dla obywateli zmobilizowanych, by wziąć udział w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) w latach 2022-2024".
Czytaj więcej
Rosyjscy żołnierze wysyłani do walki na Ukrainę mogą przed wyjazdem na front za darmo zamrozić swoją spermę w specjalnym kriobanku - informuje przewodniczący Rosyjskiego Związku Prawników, Igor Trunow.
Rzecznik resortu obrony Rosji podał dane o ukraińskich stratach
Według rzecznika resortu obrony, gen. Igora Konaszenkowa, Ukraina od 24 lutego straciła na Ukrainie 352 samoloty, 192 śmigłowce, 2 734 bezzałogowe statki powietrzne, 399 zestawów przeciwlotniczych, 7 282 czołgi i pojazdy opancerzone, 950 wyrzutni rakiet, 3 737 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 7 792 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie starają się wzmocnić odcinek frontu w rejonie Kreminnej
Zdaniem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii Rosjanie budują rozbudowane pozycje obronne w rejonie Kreminnej i czynią priorytet z utrzymania tego odcinka frontu, ponieważ jest on "logistycznie ważny dla frontu w Donbasie".
Daniłow: Ukraina jest w połowie drogi do zwycięstwa w wojnie
"Czas na maksymalną koncentrację - jesteśmy w połowie drogi do zwycięstwa. Ale najtrudniejsza część jest przed nami - ostatecznie wyprzeć agresora z naszej ziemi i ukarać go za jego zbrodnie" - napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow.
Minister obrony Francji, Sébastien Lecornu, przebywa z wizytą w Kijowie
Francuski minister spotka się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy, Ołeksijem Reznikowem, z którym będzie rozmawiał o "francuskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym o dostarczeniu zestawów obrony przeciwlotniczej". To pierwsza wizyta ministra Lecornu w Kijowie od momentu, gdy objął on stanowisko w maju.
Kazachowie nie chcą rosyjskiego atomu
Władze w Astanie nie wybrały Rosatomu do budowy pierwszej elektrowni atomowej.
Czytaj więcej
Wbrew oczekiwaniom Kremla, władze Kazachstanu postanowiły, że pierwszą w kraju siłownię jądrową wybuduje międzynarodowe konsorcjum, a turbiny parowe dostarczy jeden z trzech koncernów - General Electric, Simens lub jeden z południowokoreańskich producentów. Nadzór techniczny nad inwestycją będzie sprawowała francuska firma, z którą podpisano już memorandum.
Trzy osoby ranne po ostrzale wsi w obwodzie chersońskim przez Rosjan
We wsi Kizomys, w wyniku rosyjskiego ostrzału, rannych zostało w tym cywilów, w tym 14-letnie dziecko. Ranni trafili do szpitala - podaje zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Chersońska policja obwodowa pokazuje zniszczenia po całodobowym ostrzale Chersonia
Jak czytamy na profilu policji na Facebooku Rosjanie uszkodzili oddział położniczy, przedszkole i kilkanaście domów w Chersoniu.
Pieskow: Plan pokojowy ws. Ukrainy musi uwzględniać dołączenie do Rosji nowych podmiotów
Pieskow mówił w środę, że "nie ma 'planu pokojowego' dla Ukrainy". - Zacznijmy od tego - podkreślił.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, mówił na spotkaniu z dziennikarzami, że nie może być mowy o żadnym planie pokojowym ws. Ukrainy, jeśli nie weźmie się pod uwagę "dzisiejszych realiów".
Pieskow: Putin zwróci się w Nowy Rok z orędziem do Rosjan
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że nic się nie zmieni jeśli chodzi o wygłaszanie przez Władimira Putina orędzia do Rosjan z okazji nadejścia Nowego Roku. - Nigdy nie mówimy jak i gdzie orędzie noworoczne jest nagrywane. Mogę tylko powiedzieć, że prezydent tradycyjnie zwróci się do Rosjan o północy i pogratuluje im nadejścia Nowego Roku - oświadczył rzecznik Kremla.
Jak zakończy się wojna na Ukrainie? Merkel: Szczerze mówiąc, nie wiem
Wojny kończą się przy stole negocjacyjnym - powiedziała była szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel w wywiadzie, w którym odniosła się też do swej polityki wobec Rosji i Ukrainy.
Czytaj więcej
Polityka Niemiec wobec Rosji i Ukrainy była próbą zapobieżenia wojnie podobnej do tej, która toczy się obecnie. To, że się nie udało nie oznacza, że nie warto było próbować - powiedziała była kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Miedwiediew chce, by "zdrajcy" zostali odcięci od źródeł dochodu w Rosji
"Zdrajcy, którzy nienawidzą swojego kraju tak bardzo, że wzywają do jego pokonania i zniszczenia, muszą być traktowani jako hostis publicus, wrogowie publiczni.Jak wrogowie stanu" - pisze były prezydent Rosji.
Czytaj więcej
"Zdrajcy, którzy nienawidzą swojego kraju tak bardzo, że wzywają do jego pokonania i zniszczenia, muszą być traktowani jako 'wrogowie publiczni"" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Szwajcarski sąd odroczył bankructwo Nord Stream 2 AG
Postępowanie upadłościowe zostało przedłużone na okres od 10 stycznia 2023 roku do 10 lipca 2023 roku.
Czytaj więcej
Sąd szwajcarskiego kantonu Zug przedłużył o pół roku postępowanie upadłościowe operatora gazociągu Nord Stream 2 - szwajcarskiej spółki Gazpromu - Nord Stream 2 AG.
Gubernator obwodu donieckiego pisze o zmasowanym ostrzale artyleryjskim Awdijiwki
Pawło Kyryłenko pisze, że w nocy doszło do ostrzału na niektórych odcinkach frontu w obwodzie donieckim. Wieczorem doszło do zmasowanego ostrzału artyleryjskiego Awdijiwki, miasto było też ostrzeliwane w nocy i nad ranem. Ostrzelany został też Bachmut, w którym w płomieniach stanął wielopiętrowy budynek mieszkalny. W Siewiersku ostrzelany został budynek mieszkalny.
Na całej Ukrainie rozlega się alarm powietrzny
Za rok Niemcom rosyjski gaz nie będzie potrzebny
Minister Robert Habeck twierdzi, że najgorszy będzie nadchodzący rok.
Czytaj więcej
Ceny gazu w Niemczech eksplodowały od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ostatnim czasie można zaobserwować odprężenie, ale poziom cen jest nadal stosunkowo wysoki. Zdaniem ministra gospodarki Roberta Habecka, w najbliższym czasie nic się w tym zakresie nie zmieni – pisze portal n-tv.de.
FSB: Starcie z bojownikami na przedmieściach miasta Nalczyk
Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że na przedmieściach Nalczyka, stolicy Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej, doszło do starcia z bojownikami, którzy przygotowywali atak terrorystyczny "zgodnie z instrukcjami ukraińskich służb specjalnych", a następnie zamierzali udać się na Ukrainę, by wziąć udział w walkach przeciwko rosyjskiej armii. FSB informuje, że przy próbie zatrzymania dwóch mężczyzn doszło do wymiany ognia. Przy zatrzymanych znaleziono m.in. karabin AK-74, pistolet z amunicją i materiał wybuchowy będący odpowiednikiem 2 kilogramów trotylu - informuje FSB.
Wicepremier Rosji: Mariupol odbudowuje 38 tys. budowlańców
Wicepremier Rosji, Marat Chusnullin, w rozmowie z telewizją Rossija-24 nazwał okupowany przez Rosję Mariupol miejscem "największej koncentracji prac budowlanych" jeśli chodzi o liczbę zaangażowanych budowlańców. Jak dodał Chusnullin łącznie w odbudowę okupowanych przez Rosję ziem Ukrainy zaangażowanych jest ok. 50 tys. osób.
W ciągu doby w wyniku działań wojennych na Ukrainie rannych zostało ośmiu cywilów
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
W Mińsku ćwiczą przechodzenie ze stanu pokoju do stanu wojny
W ramach nagłego sprawdzenia gotowości bojowej i mobilizacyjnej dowództwo garnizonowe w Mińsku ćwiczy przejście ze stanu pokoju do stanu wojny - informuje białoruskie Ministerstwo Obrony. W ramach ćwiczeń sprawdzana jest wiedza na temat jednostek wojskowych i ocenianie ich działań po podniesieniu gotowości bojowej jednostki do najwyższego poziomu.
Trzy rosyjskie okręty w gotowości bojowej na Morzu Czarnym
Z informacji przekazywanych przez ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej wynika, że żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr, którymi można razić cele na całej Ukrainie.
Sztab Generalny armii Ukrainy pokazuje, jak zrobić choinkę z moździerza
Ukraińskie dowództwo podało nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 103,7 tys. żołnierzy, 3017 czołgów, 6037 pojazdów opancerzonych, 1999 zestawów artyleryjskich, 418 wyrzutni rakiet, 212 zestawów przeciwlotniczych, 283 samoloty, 267 śmigłowców, 1707 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4660 pojazdów (w tym cystern) i 179 jednostek sprzętu specjalnego.
Od początku wojny zginęło 450 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy informuje, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 450 dzieci, a 868 zostało rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,735 mln osób
27 grudnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 26,3 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 27,2 tys. osób, a od 24 lutego - 6,937 mln osób.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu ostatniego dnia wojska rosyjskie ostrzelały trzy przygraniczne miejscowości - podał szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Do ostrzału użyto moździerzy i artylerii, nie było ofiar w ludziach.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie stracili ok. 50 żołnierzy w ostrzale rejonu Czapłynki
O skutkach ukraińskiego ostrzału rejonu miejscowości w obwodzie chersońskim informuje Sztab Generalny armii Ukrainy.
Ukraińska armia publikuje zdjęcia francuskich haubic CAESAR zrobione w czasie działań bojowych
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także budynek sklepu, samochód i dwie linie wysokiego napięcia.
Rosyjska fregata Admirał Gorszkow gotowa do "długich rejsów"
21 grudnia, w czasie posiedzenia kierownictwa resortu obrony Rosji, Władimir Putin oświadczył, że na początku stycznia fregata Admirał Gorszkow będzie gotowa wejść do służby bojowej uzbrojona w manewrujące pociski hipersoniczne Cyrkon o zasięgu do 1 500 km. Pociski te mogą poruszać się z prędkością ok. 9 Machów.
Czytaj więcej
Rosyjska Flota Północna poinformowała o gotowości wysłania jednego ze swoich najnowocześniejszych okrętów, fregaty Admirał Gorszkow, w "długi rejs".
Dostawy energii z Rosji do Chin i Mongolii wzrosły w 2022 r. o 20 proc.
Rosyjski minister energetyki, Nikołaj Szulginow w rozmowie z telewizją Rossija-24 oszacował, że do końca roku dostawy energii z Rosji do Chin wzrosną o ok. 16 proc., a do Chin i Mongolii - o 20 proc.
Dlaczego do polskiej ligi żużlowej przywrócono rosyjskich żużlowców z polskim obywatelstwem?
- Pojawiły się głosy, że skoro ci zawodnicy mają też polskie obywatelstwo, to mają prawa, których teoretycznie nie można odebrać. W zeszłym roku to było o tyle jasne, że kluby zgłosiły ich do ligi jako Rosjan - tłumaczy Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego.
Czytaj więcej
Nie możemy działać niezgodnie z prawem – mówi Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego, tłumacząc, dlaczego przywrócono do ligi rosyjskich żużlowców z polskim obywatelstwem.
Na Ukrainie nie brakuje mężczyzn, którzy po dziesięciu miesiącach wojny wciąż próbują uciekać z kraju
W obwodzie czernihowskim miejscowi przedsiębiorcy oferowali mężczyznom wyjazd do krajów do Unii Europejskiej. Najpierw wpisywano ich na listę pracowników jednej z miejscowych fundacji charytatywnych, na czele której stoi miejski radny. Następnie „wolontariuszy” zgłaszano do Ministerstwa Rozwoju Wspólnot, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, które wprowadzało te nazwiska do systemu „Szlach” (szlak). To system, który pozwala kierowcom w wieku poborowym przekraczać granicę, jeżeli wiozą pomoc humanitarną lub medyczną dla Ukrainy. W ten sposób fałszywi wolontariusze otrzymywali przepustkę do UE. Musieli za to zapłacić co najmniej 5 tys. dol. w zależności od tego, czy potrzebowali pilnej ucieczki.
Czytaj więcej
Jedni udają wielodzietnych ojców, inni podszywają się pod wolontariuszy. Za ucieczkę płacą tysiące dolarów.
ISW: Rosja chce skłonić Zachód do wstępnych ustępstw przed przystąpieniem do negocjacji
Think tank z USA zauważa, że Moskwa, co do zasady, "przedstawia Ukrainę jako zachodniego pionka, któremu brak suwerenności", co ma na celu "wykluczyć przedstawicieli ukraińskich władz z przyszłych, bezpośrednich negocjacji" w sprawie zakończenia konfliktu i - zamiast tego - przedstawić ustalenie ram negocjacji z Rosją jako odpowiedzialność władz państw Zachodu.
Czytaj więcej
Kreml będzie prawdopodobnie nadal skupiał się na pretensjach do Zachodu i ignorował Ukrainę jako suwerenny byt, w ramach trwającej operacji informacyjnej, której celem jest skłonienie Zachodu do zaoferowania wstępnych koncesji na rzecz Rosji i wywarcie przez Zachód presji na Ukrainę, by ta zgodziła się na negocjacje - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny armii Ukrainy: Ostrzelaliśmy dwa składy amunicji Rosjan
W ciągu ostatniej doby ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały siedem zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu, dwa składy amunicji oraz "ważny obiekt wojskowy okupantów" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.
Rubel na giełdzie w Moskwie osłabia się wobec dolara i juana
Za dolara trzeba obecnie płacić 70,9675 rubla - o 56,75 kopiejek więcej niż w momencie zamknięcia notowań dzień wcześniej. Kurs juana wzrósł o 4,2 kopiejki - do poziomu 10,022 rubli.
Putin zakazuje sprzedaży ropy państwom, które wprowadziły limit ceny
Rosja jest drugim największym eksporterem ropy po Arabii Saudyjskiej. Zakłócenie dostaw ropy z Rosji może doprowadzić do daleko idących konsekwencji dla światowego rynku surowców energetycznych.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który zakazuje sprzedaży przez Rosję ropy państwom, stosującym limit ceny na ropę ustanowiony 5 grudnia. Zakaz będzie obowiązywał od 1 lutego 2023 roku.
Zełenski: Celem na przyszły rok jest wyzwolenie naszych ziem i odbudowa Ukrainy
- Ten tydzień będzie ważny dla Ukrainy z politycznego punktu widzenia. Wchodzimy w nowy rok i musimy zachować zgodę co do naszych celów narodowych. Oczywiście są nimi wyzwolenie naszej ziemi z rąk wroga, a także odbudowa Ukrainy, powrót naszych rodaków do domu, dalsze zbliżenie naszego państwa z kluczowymi partnerami, stworzenie nowych możliwości dla Ukrainy w świecie - to są wszystko zadania na najbliższą przyszłość. I nie tylko dla państwa, ale także dla każdego z nas. Wkrótce przedstawię mój pogląd na to, jak zrealizować te zadania, w dorocznym orędziu do Rady Najwyższej na temat zewnętrznej i wewnętrznej sytuacji Ukrainy - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Ukraińska policja zlikwidowała 13 wrogich farm botów
Pracownicy ukraińskiej cyberpolicji zlikwidowali 13 farm internetowych botów - informuje ukraińskie MSW. "Ponad pół miliona kont w różnych sieciach społecznościowych oraz kont pocztowych zostało wykrytych. Zostały stworzone, by szerzyć prorosyjskie fejki i propagandę. Ponad 100 tys. kart SIM użytych do zarejestrowania tych kont trafiło w ręce funkcjonariuszy prawa" - głosi komunikat. W działania farm botów zaangażowanych miało być 31 osób, które zajmowały się też rozpowszechnianiem złośliwego oprogramowania i wykonywały transfery pieniężne do Rosji.
Minister obrony Austrii ostrzega przed blackoutem w Europie
- Prawdopodobieństwo blackoutu na terytorium UE jest bardzo wysokie, ponieważ dla Putina ataki hakerskie na zachodnie systemy energetyczne są narzędziem wojny hybrydowej - mówi Claudia Tanner, minister obrony Austrii, w rozmowie z dziennikiem "Die Welt". - Pytanie nie brzmi czy do tego dojdzie, tylko kiedy. Ryzyko blackoutu na dużą skalę wzrosło znacząco w związku z wojną na Ukrainie - dodaje.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówi, że sytuacja w Donbasie jest trudna.