Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówił o celach Ukrainy na 2023 rok.
ISW zauważa, że Moskwa, co do zasady, "przedstawia Ukrainę jako zachodniego pionka, któremu brak suwerenności", co ma na celu "wykluczyć przedstawicieli ukraińskich władz z przyszłych, bezpośrednich negocjacji" w sprawie zakończenia konfliktu i - zamiast tego - przedstawić ustalenie ram negocjacji z Rosją jako odpowiedzialność władz państw Zachodu.
Analitycy ISW wskazują, że przedstawiciele władz na Kremlu koncentrują się na stawianiu zarzutów Zachodowi w związku z wojną na Ukrainie, zamiast przedstawiać pretensje wobec Ukrainy, aby wykorzystać wolę na Zachodzie w kwestii prowadzenia negocjacji i stworzyć dynamikę, w której przedstawiciele władz Zachodu będą czuli się zobowiązani do uczynienia wstępnych koncesji, by skłonić Rosję do tego, aby usiadła przy stole negocjacyjnym.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który zakazuje sprzedaży przez Rosję ropy państwom, stosującym limit ceny na ropę ustanowiony 5 grudnia. Zakaz będzie obowiązywał od 1 lutego 2023 roku.
"Kreml rutynowo przedstawia ukraińskie władze, jako niepotrzebnie przedłużające wojnę, jednocześnie podtrzymując swoje cele wojenne, aby skłonić władze Zachodu do wywarcia presji na Ukrainę, by ta negocjowała na warunkach korzystniejszych dla Rosji" - czytamy w analizie.