Oriesznik to nowy typ balistycznego pocisku hipersonicznego w arsenale Federacji Rosyjskiej. Rosjanie po raz pierwszy użyli go przeciw Ukrainie w ataku na Dniepr z 21 listopada. Ukraińcy pierwotnie twierdzili, że zostali zaatakowani pociskiem międzykontynentalnym RS-26 Rubież. Okazało się jednak, że w rzeczywistości atak został przeprowadzony za pomocą pocisku średniego (precyzyjniej: pośredniego) zasięgu. Oriesznik ma zasięg ok. 5 tys. km, a więc o 500 km mniejszy niż pociski, które uważa się za międzykontynentalne.
Dmitrij Pieskow tłumaczy jak wyglądała sytuacja z ostrzeżeniem USA przed wystrzeleniem pocisku Oriesznik
USA poinformowały w czwartek, że otrzymały ostrzeżenie od Rosjan o planowanym wystrzeleniu pocisku 30 minut przed atakiem z jego użyciem w ramach działań, które mają zminimalizować ryzyko wybuchu wojny atomowej (pocisk Oriesznik jest w stanie przenosić nawet 8 głowic atomowych). Kreml pierwotnie zaprzeczył, że przekazał takie ostrzeżenie.
Czytaj więcej
- Trzeba mieć świadomość tego, że ta wojna ma oddziaływanie o charakterze globalnym – oddziałuje i na gospodarki, i na poszczególne systemy polityczne - mówił w rozmowie z RMF FM senator, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. Mirosław Różański.
W piątek jednak Dmitrij Pieskow przyznał, że ostrzeżenie zostało wysłane automatycznie przez Narodowe Centrum ds. Redukcji Zagrożenia Jądrowego, które przekazało komunikat analogicznej instytucji w USA.