Żydzi weszli na teren meczetu Al-Aksa. Wśród nich był minister bezpieczeństwa Izraela

Co najmniej kilkuset Żydów pod ochroną izraelskiej policji weszło na teren meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, jednej z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie - podały agencje Anadolu i WAFA. Na miejscu był m.in. minister bezpieczeństwa Izraela Itamar Ben Gwir.

Aktualizacja: 13.08.2024 11:36 Publikacja: 13.08.2024 10:46

Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu. Na zdjęciu: Żydowscy osadnicy wtargnęli na teren kompleksu

Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu. Na zdjęciu: Żydowscy osadnicy wtargnęli na teren kompleksu meczetu Al-Aksa w trzecim dniu żydowskiego święta Paschy, 25 kwietnia 2024 r.

Foto: PAP/Abaca / Mohammad Hamad / Anadolu/ABACAPRESS.COM

zew

Turecka agencja Anadolu powołała się na oświadczenie islamskiego funduszu powierniczego (waqf), który administruje Wzgórzem Świątynnym w okupowanej Jerozolimie Wschodniej zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 r.

Żydowscy osadnicy weszli na teren meczetu Al-Aksa

Według tego źródła, ok. 1600 Żydów pod eskortą izraelskiej policji weszło na dziedziniec meczetu Al-Aksa. W tekście czytamy, że Izraelczycy wkroczyli grupami i nieśli flagi Izraela. Z relacji wynika, że izraelskie grupy ekstremistyczne wzywały do wejścia na teren Al-Aksa z uwagi na święto Tisza be Aw, upamiętniające rocznicę zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Anadolu podało, że podczas żydowskich dni religijnych i świąt "liczba nalotów na meczet Al-Aksa znacząco rośnie". Do podobnego zdarzenia doszło w kwietniu podczas święta Paschy.

Czytaj więcej

Izrael zaatakował szkołę w Strefie Gazy. "Punkt dowodzenia Hamasu"

Agencja Anadolu poinformowała teraz, że na teren Al-Aksa wszedł Itamar Ben Gwir, lider skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła i minister bezpieczeństwa Izraela. Później również izraelski portal "The Jerusalem Post" przekazał, że Ben Gwir oraz inny prominentny polityk, Icchak Wasserlauf, udał się na Wzgórze Świątynne.

W poniedziałek, według informacji tureckiej agencji, wielu Izraelczyków - zwolenników aneksji palestyńskich ziem - demonstrowało poprzez wywieszenie wokół ścian przed meczetem Al-Aksa flag Izraela.

Al-Aksa to dla muzułmanów jeden z najważniejszych meczetów

Według palestyńskiej agencji WAFA, na teren meczetu Al-Aksa wkroczyło ok. 800 Żydów pod silną ochroną uzbrojonych żołnierzy. Zebrani odprawili "talmudyczne obrzędy religijne" - podała WAFA, powołując się na miejscowe źródła.

Czytaj więcej

USA podjęły decyzję w sprawie izraelskiego batalionu Necach Jehuda

Kompleks Al-Aksa znajduje się na Wzgórzu Świątynnym we Wschodniej Jerozolimie, która została zajęta przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Po 1967 r. obszar Wschodniej Jerozolimy został włączony do obszaru administracyjnego Jerozolimy, co nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy chcą, aby Wschodnia Jerozolima była stolicą państwa, które chcieliby ustanowić na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Turecka agencja Anadolu powołała się na oświadczenie islamskiego funduszu powierniczego (waqf), który administruje Wzgórzem Świątynnym w okupowanej Jerozolimie Wschodniej zgodnie z dwustronnym układem pokojowym z Izraelem z 1994 r.

Żydowscy osadnicy weszli na teren meczetu Al-Aksa

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Przestępczość, bieda, narkotyki, brud. Brzydsza strona Brukseli
Podcast „Rzecz w tym”
Wybuchające pagery Hezbollahu. W co gra premier Izraela Beniamin Netanjahu?
Społeczeństwo
Władze Armenii informują o udaremnionej próbie zamachu stanu
Społeczeństwo
Kamala Harris miała wizerunek „Mamali”. W debacie pokazała, że potrafi brać udział w ostrych starciach
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy