Przyjęte przepisy mają być narzędziem na wzmocnienie Wojska Polskiego w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.
Proponowane rozwiązania to przede wszystkim zwiększenie wydatków przeznaczonych na obronność. Zgodnie z przepisami minister obrony narodowej planując wydatki na modernizację techniczną sił zbrojnych ma uwzględniać polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa, tym samym zaakceptowano poprawkę Prawa i Sprawiedliwości.
Ustawa ma zobowiązywać także Radę Ministrów do powołania Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2023-2025 w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie zmian.
Czytaj więcej
Agresja Rosji na Ukrainę przyśpiesza prace nad ustawą o obronie Ojczyzny, w tym nad przepisami o udzielaniu zgody na służbę w obcym wojsku. Sejm ma ją ustalać w czwartek.
Czytaj więcej
Senat przyjął dziś jednogłośnie, bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności wojska i zwiększenie możliwości szkoleń żołnierzy. Teraz ustawę musi podpisać prezydent.
Czytaj więcej
Wydatki na armię mają być wyższe i pokryć modernizację uzbrojenia. Wojsko będzie także liczniejsze.