Ustawa o obronie Ojczyzny: prostszy zaciąg do obrony Ukrainy

Agresja Rosji na Ukrainę przyśpiesza prace nad ustawą o obronie Ojczyzny, w tym nad przepisami o udzielaniu zgody na służbę w obcym wojsku. Sejm ma ją ustalać w czwartek.

Aktualizacja: 02.03.2022 10:44 Publikacja: 01.03.2022 19:02

Ustawa o obronie Ojczyzny: prostszy zaciąg do obrony Ukrainy

Foto: Adobe Stock

Władze Ukrainy już ogłosiły, że z otwartymi rękami przyjmą ochotników z innych krajów.

Zgodę na służbę w obcym wojsku (lub organizacji wojskowej) wydaje na pisemny wniosek minister obrony narodowej (do tej pory udzielał jej tylko byłym żołnierzom zawodowym, a pozostałym – minister spraw wewnętrznych).

Zgodę ministra może uzyskać obywatel polski, który ma uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie jest żołnierzem w czynnej służbie, nie posiada przydziału mobilizacyjnego lub podobnego, a wojskowe centrum rekrutacji nie prowadzi postępowania w sprawie nadania mu przydziału (krótko mówiąc, nie jest potrzebny Wojsku Polskiemu).

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Solą wojska jest rezerwa

Ogólnym warunkiem udzielenia zgody na służbę w obcym wojsku jest to, by nie naruszała ona interesów Rzeczypospolitej Polskiej ani zakazów prawa międzynarodowego i nie wpływała negatywnie na zadania Sił Zbrojnych RP.

Nie każdy może jednak liczyć na zgodę na służbę w obcej armii. Nie uzyska jej obywatel, który został kiedyś przeniesiony do rezerwy wskutek uznania go za niezdolnego do czynnej służby. Podobnie obywatel, który nie odbył obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń z przyczyn leżących po jego stronie. Na zgodę nie ma też co liczyć obywatel, który został uznany przez komisję lekarską za trwale i całkowicie niezdolnego do służby wojskowej. Wreszcie zgody nie uzyska obywatel, który jest na bakier z prawem: był prawomocnie skazany na co najmniej rok więzienia (także w zawieszeniu), odsiaduje karę więzienia lub oczekuje na jej wykonanie lub jest w okresie próby. Występujący o zgodę na służbę w obcej armii nie może mieć też zaległości podatkowych czy zusowskich (musi przedstawić we wniosku zaświadczenia) lub nie może być wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Czytaj więcej

Polska ma mieć 250 tys. zawodowych żołnierzy

Obywatele polscy przebywający czasowo powyżej trzech miesięcy za granicą składają wniosek za pośrednictwem konsula RP.

Z obowiązku uzyskiwania zgody są zwolnieni obywatele polscy będący jednocześnie obywatelami innego państwa, jeżeli stale mieszkają na jego terytorium i zamierzają przyjąć służbę w siłach zbrojnych tego państwa. A więc np. mieszkające na terenie Ukrainy osoby posiadające ukraińskie i polskie obywatelstwo.

Dodajmy, że udzielenie zgody na służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej nie będzie rodzić odpowiedzialności organów RP za następstwa podjęcia tej służby. Większość tych przepisów już wcześniej obowiązywała. Teraz będą w jednym miejscu.

Nie jest też wykluczone, że w trakcie prac parlamentarnych projekt ustawy zostanie jeszcze bardziej uaktualniony i szybciej wprowadzony w życie.

– Procedura udzielenia zgody na służbę w obcej armii dostatecznie zabezpiecza interesy Polski, ale przepisy te powinny być uchwalane z uwzględnieniem dłuższych potrzeb armii i państwa, po krytycznej analizie i w konsensusie wszystkich głównych sił parlamentarnych – komentuje gen. Bogusław Pacek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Etap legislacyjny: prace w Sejmie

Czytaj więcej

Czy Polak może walczyć za Ukrainę w legionie cudzoziemskim?

Władze Ukrainy już ogłosiły, że z otwartymi rękami przyjmą ochotników z innych krajów.

Zgodę na służbę w obcym wojsku (lub organizacji wojskowej) wydaje na pisemny wniosek minister obrony narodowej (do tej pory udzielał jej tylko byłym żołnierzom zawodowym, a pozostałym – minister spraw wewnętrznych).

Pozostało 92% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje