29 stycznia 2024 br. Adam Bodnar, jako prokurator generalny cofnął wniosek byłego PG Zbigniewa Ziobro o rozstrzygnięcie tego zagadnienia prawnego. W piątek 7 czerwca 2024 r. skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego uznał, że prokurator generalny nie może cofnąć wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Posiedzenie Izby w celu merytorycznego rozstrzygnięcia tego zagadnienia zapowiedziano na w listopad 2024 roku.
Korekta płci a SN. O co wnioskował Zbigniew Ziobro?
Zbigniew Ziobro półtora roku temu wystąpił o rozstrzygniecie przez SN czy w sprawie o ustalenie albo zmianę płci wytoczonej przez osobę transseksualną będącą w związku małżeńskim lub posiadającą dzieci, po stronie pozwanej muszą wystąpić obok żyjących rodziców, nierozwiedziony małżonek lub dzieci powoda.
W uzasadnieni wniosku wskazywał, że przez szereg lat w orzecznictwie dominowało stanowisko, że takie powództwo transseksualista, czy to mężczyzna czy kobieta, wytacza rodzicom, a jeśli był związku małżeńskim także współmałżonkowi lub jego dzieciom. Od pewnego czasy ta kwestia nie jest już tak oczywista, w wyroku z 10 stycznia 2019 r. (II CSK 371/18) SN stwierdził, że w takiej sprawie wystarczy tylko udział rodziców, a jeśli nie żyją zastępowanych przez kuratora.
Czytaj więcej
Ze względu na wagę kwestii, którzy bliscy transseksualisty mają brać udział w sprawie o zmianę metrykalnej płci siedmiu sędziów SN skierowało ją w piątek do całej izby.
Adam Bodnar: To utrudni postępowania o zmianę płci
Były PG wskazał, że małżonek osoby występującej o zmianę płci nie może być zaskakiwany ujawnieniem odmiennej od deklarowanej wcześniej i znanej mu tożsamości płciowej z korespondencji urzędowej, z kolei posiadanie dzieci nakazuje rodzicom roztropne podejście do własnych planów, w tym związanych ze zmianą płci i uwzględniać więzi rodzica z dzieckiem. Dzieci mają prawo do ochrony swoich dóbr osobistych, do niezakłóconego życia rodzinnego, i w takim postępowaniu uczestniczyć.