„Od 2017 r. samorząd sędziowski jest pomijany w procesie powoływania prezesów sądów, a wyłączna kompetencja w tym zakresie została przyznana poprzedniemu Ministrowi Sprawiedliwości. W wielu przypadkach doprowadziło to do sytuacji, w której prezesami sądów zostawały osoby bez wystarczającego doświadczenia sędziowskiego, względnie o niskim poziomie kompetencji menedżerskich, czy nie znające rzeczywistych potrzeb sędziów sądów, którymi przyszło im kierować. W ocenie obecnego Ministra Sprawiedliwości sprawnie działający samorząd sędziowski winien stać się w przyszłości jednym z najważniejszych gwarantów niezależności sądownictwa.” - czytamy w komunikacie na stronie MS.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że 18 grudnia szef tego resortu Adam Bodnar podjął decyzję o cofnięciu sześciu powołań na stanowiska prezesów sądów.
Resort twierdzi, że otrzymuje sygnały od środowisk sędziowskich z całej Polski dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu sądów wynikające m.in. z „braku zaufania między sędziami orzekającymi w danym sądzie a osobami pełniącymi funkcje prezesów czy wiceprezesów”. MS podaje, że takie sygnały dotarły m.in. z sądów w Warszawie, Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim. Deklaruje też, że wszystkie takie głosy potraktuje „z najwyższą powagą i podda je dokładnej analizie w celu wypracowania właściwych rozwiązań.”
„W sytuacji, w której zostanie wybrana ścieżka odwołania prezesa sądu (względnie w przypadku zakończenia kadencji prezesa wskutek upływu czasu lub z innych przyczyn), Minister Sprawiedliwości oczekiwał będzie przedstawienia kandydatur przez środowisko sędziowskie, działające w formie przewidzianych ustawą zgromadzeń ogólnych sędziów.” - czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wydał ostateczną decyzję o odwołaniu Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Mateusza Bartoszka oraz wiceprezesów Sylwii Dembskiej i Przemysława Radzika z pełnionych funkcji - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.