SN wylosuje 33 kandydatów do sądzenia dyscyplinarek

We wtorek zostaną wyłonieni kandydaci do rozpatrywania sędziowskich przewinień.

Publikacja: 08.08.2022 19:46

SN wylosuje 33 kandydatów do sądzenia dyscyplinarek

Foto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Sąd Najwyższy w pełnym składzie wyłoni 33 kandydatów do orzekania w sprawach sędziowskich dyscyplinarek, które są jednym z najtrudniejszych problemów w sporze na szczytach Temidy.

Jest to jeden z dwóch elementów nowej procedury wybierania sędziów do tych, jak się okazuje, drażliwych spraw.

Posiedzenie Kolegium Sądu Najwyższego, podczas którego odbędzie się ich losowanie, rozpocznie się o godz. 13.00, będzie jawne i transmitowane. Jego zasady określa najnowsza nowela ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw z 9 czerwca 2022 r.

Spośród wszystkich sędziów SN, niezależnie czy z tzw. starego nadania czy nowego, z wyłączeniem pięciu prezesów i dwóch rzeczników dyscyplinarnych i rzecznika prasowego, a więc spośród 82 sędziów wylosowanych zostanie 33 kandydatów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która przejęła kompetencje zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej.

Ich lista zostanie przekazana prezydentowi Andrzejowie Dudzie, który spośród nich wyznaczy 11 do orzekania w nowej izbie na pięcioletnią kadencję (będą tam pracować na część etatu, orzekając jednocześnie w macierzystej izbie).

Prezydent nie ma ścisłego terminu na wyznaczenie tych sędziów, a z pewnością będzie oceniane nie tylko, czy wybrał najlepszych, ale też, ilu wyznaczył z nowego, a ilu ze starego nadania oraz czy nie powoła kogoś ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej, gdyż jej pięciu sędziów wybrało pozostanie w SN (sześciu wybrało wcześniejszy stan spoczynku), o ile zostaną wylosowani. Sami sędziowie nie mogą odmówić udziału w losowaniu ani orzekania w nowej izbie, jeśli zostaną do niej wybrani.

Kiedy prezydent wyznaczy co najmniej pięciu sędziów do IOZ, przejmie ona obowiązki z rąk przejściowej piątki sędziów pod przewodnictwem sędziego Wisława Kozielewicza.

Tak czy inaczej, składy orzekające w nowej izbie będą na pierwszym posiedzeniu w danej sprawie rozpatrywać wydane przez zlikwidowaną Izbę Dyscyplinarną środki prawne, jak zawieszenie w czynnościach sędziego, uchylenie mu immunitetu czy obniżenie wynagrodzenia na czas zawieszenia. W terminie sześciu miesięcy, licząc od 15 lipca, sędziemu, wobec którego ID wydała prawomocny wyrok dyscyplinarny lub któremu uchyliła immunitet, przysługuje wniosek o wznowienie postępowania.

Dodajmy, że likwidacji Izby Dyscyplinarnej oczekiwała Komisja Europejska jako jednego z tzw. kamieni milowych na drodze do odblokowania wypłat Polsce z Funduszu Odbudowy. Ale po chwilowym wyciszeniu sporu pojawiły się w Komisji wątpliwości, czy obecna nowela wypełnia owe kamienie, a pieniędzy unijnych nadal z tego programu nie ma.

Sąd Najwyższy w pełnym składzie wyłoni 33 kandydatów do orzekania w sprawach sędziowskich dyscyplinarek, które są jednym z najtrudniejszych problemów w sporze na szczytach Temidy.

Jest to jeden z dwóch elementów nowej procedury wybierania sędziów do tych, jak się okazuje, drażliwych spraw.

Pozostało 89% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Bank dostanie pozew, frankowicz zapomni o ratach. Co jeszcze zmieni ustawa?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo dla Ciebie
Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje