Umarłych czeka to, czego się nie spodziewają i o czym nie mniemają” – stwierdził Heraklit (fragm. B27 Diels-Kranz). A co czeka zamrożonych? Nastolatka z Wielkiej Brytanii poprosiła lekarzy o zamrożenie jej ciała i przechowanie go w nadziei na lepsze jutro. Była śmiertelnie chora na raka i lekarze nie dawali jej szans na przeżycie.
Nietypowy pochówek
Zainteresowanie kriogeniką skłoniło nastolatkę do wyrażenia nietypowej prośby: „Mam tylko 14 lat i nie chcę umierać, ale wiem, że to się stanie. Myślę, że zamrożenie ciała daje mi szansę na wyleczenie w przyszłości, możliwe, że nawet za kilkaset lat. Nie chcę być pochowana pod ziemią. Chcę żyć, i to żyć długo. Myślę, że w przyszłości uczeni znajdą lekarstwo na mojego raka i mnie obudzą. Chcę mieć tę szansę. To moje życzenie”.
Czytaj więcej
Kodeks karny popsuty nowelą Ziobry do dziś nie został naprawiony. Nie ruszyły nawet prace.
Sąd w Londynie poparł prośbę dziewczyny (w sensie prawnym: zgodził się na to, by matka zadysponowała ciałem zmarłej córki zgodnie z jej wolą). Procedura zamrożenia ciała po śmierci nastolatki odbyła się w Stanach Zjednoczonych. Prywatna firma zamroziła jej ciało na zawsze za kilkadziesiąt tysięcy funtów. W omawianej sprawie doszło do zamrożenia ciała człowieka już po jego śmierci, a więc de facto procedurze zamrożenia zostały poddane ludzkie zwłoki. Nie doszło więc do ataku na życie nastolatki; przypadku tego nie można rozpatrywać w kategoriach przedwczesnego pozbawienia życia człowieka czy eutanazji.
Tego typu działania wykonane na osobie nieżyjącej, gdyby podobna sprawa miała zdarzyć się w Polsce, można byłoby rozpatrywać w kontekście znieważenia zwłok ludzkich, czyli przestępstwa opisanego w art. 262 kodeksu karnego bądź przynajmniej naruszenia przepisów administracyjnych określonych w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Przykładowo, art. 12 tej ustawy określa, w jakich miejscach dopuszczalne jest chowanie zmarłych: „1. Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach. 2. Przenoszenie lub przewożenie zwłok w otwartych trumnach jest wzbronione. 3. Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach”.