Minął rok od wejścia w życie dużej nowelizacji prawa karnego, przygotowanej w resorcie Zbigniewa Ziobry. Od 1 października 2023 r. populistyczne, niespójne, niekiedy wręcz absurdalne przepisy kształtują system polskiego prawa. Uchwalone zmiany były jednoznacznie krytykowane przez karnistów wypowiadających się w procesie legislacyjnym. Znamienne, że wśród ekspertów biorących udział w pracach komisji senackich (lipiec 2022 r.) nie pojawiła się ani jedna (sic!) osoba, która podjęłaby się obrony procedowanych przepisów.
Białoruskie standardy
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego punktowali: „Uchwalone przepisy wielokrotnie naruszają konwencyjne i konstytucyjne zasady odpowiedzialności karnej, w tym zasadę odpowiedzialności za czyn, a nie za same zamiary człowieka, zasadę humanitaryzmu i godności człowieka, zasadę proporcjonalności, celowości i konieczności reakcji karnej, równości wobec prawa, określoności znamion czynu zabronionego, określoności kary, prawa obywatela do sądu i zasady prawidłowej legislacji. W wielu aspektach rodzą ryzyko absurdalnych rozstrzygnięć i chaosu prawnego po ich wejściu w życie” (ekspertyza z 19 lipca 2022 r.).
Czytaj więcej
Dobrym rozwiązaniem byłby udział praktykujących prawników w wyborze kandydatów na sędziów. Chodzi o przedstawicieli sądowych zawodów prawniczych, czyli przede wszystkim radców prawnych i adwokatów.
Naczelna Rada Adwokacka odnotowała, że „projektowana ustawa opiera się na trzech fałszywych fundamentach: 1) populizmu penalnego, 2) nadmiernej kazuistyki, 3) nonszalancji wobec skutków społecznych i ekonomicznych przyjętego rozwiązania”. Wskazywano na symptomatyczny sentyment twórców nowelizacji do rozwiązań kodeksu z 1969 r., obowiązującego w niedemokratycznym reżimie (opinia z 29 lipca 2022 r.).
Katedra Prawa Karnego UJ pisała na Facebooku: „Od lat obecny minister sprawiedliwości rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o tym, że obowiązywanie k.k. z 1997 r. doprowadziło do gwałtownego wzrostu przestępczości. Ostatnio twierdził tak na konferencji prasowej 4 sierpnia 2022 r., krytykując niekorzystne dla siebie ekspertyzy wskazujące na bezpodstawne, drastyczne zaostrzenie kar w k.k.” (wpis z 5 sierpnia 2022 r.). Przykładowo, liczba stwierdzonych przestępstw według statystyk policyjnych zmalała – porównując lata 1999 i 2019 – w przypadku: zgwałceń z 2089 do 1354; zabójstw z 1048 do 524; rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, kradzieży rozbójniczych z 44 tys. do 4,8 tys.; bójek i pobić z 12 tys. do 3,5 tys.; kradzieży z włamaniem z 369 tys. do 69 tys.