Ujawniane coraz to nowe skandale seksualnego wykorzystywania dzieci i stosowania przez długie lata innych form przemocy w instytucjach powołanych do pomocy i wsparcia, to prawdopodobnie wierzchołek góry lodowej. Dotyczy to instytucji publicznych, kościelnych, klubów sportowych i inicjatyw kulturalnych oraz wielu innych.
Skala krzywdzenia dzieci w Polsce wciąż jest ogromna. Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) wiemy, że 72 proc. młodych ludzi doświadczyło w życiu przynajmniej jednej z form krzywdzenia. W 41 proc. ze strony bliskich dorosłych. Obciążające doświadczenie seksualne dotyczy aż 20 proc. nastolatków. 7 proc. doświadczyło wykorzystania seksualnego, 16 proc. młodych ludzi okaleczało się, a 7 proc. podjęło próbę samobójczą.
Idea powszechnych standardów ochrony dzieci we wszystkich podmiotach, które mają kontakt z dziećmi, wciąż pozostaje sferą życzeń. W skrócie rzecz ujmując, chodzi o stworzenie obowiązku sprawdzania personelu placówek w rejestrze skazanych za przestępstwa seksualne, ramy bezpiecznych kontaktów z najmłodszymi, ochrony wizerunku i danych osobowych, procedury zgłaszania naruszeń, stałego podnoszenia świadomości i kompetencji niezbędnych do tworzenia przyjaznych warunków życia i rozwoju, także w środowisku mediów cyfrowych. FDDS zbiera obecnie podpisy pod apelem do wszystkich sił politycznych o włączenie tych postulatów do swoich programów wyborczych.
Czytaj więcej
W Polsce jedynie 2 proc. prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo znęcania się dotyczy sytuacji, gdy pokrzywdzonymi są dzieci – wynika z najnowszego raportu Fundacji Court Watch Polska.
Wydaje się, że istnieje obecnie także szansa na stworzenia mocnych podstaw dla powszechnego systemu ochrony już teraz, wykorzystując procedowany w Sejmie projekt ustawy o ochronie osób ujawniających naruszenia prawa, tzw. ustawa o ochronie sygnalistów. Obecnie Komisja Europejska pozywa Polskę za niewdrożenie dyrektywy UE w tym względzie. Wpłynąć to powinno na przyspieszenie prac nad rządowym projektem. Dotyczyć ma on wszystkich pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników oraz jednostek samorządowych powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Posiadać będą oni obowiązek wdrożenia systemu zarządzania i informowania o naruszeniach, współpracy z organami państwa oraz wymóg szczególnej ochrony zgłaszających. Sprawy badane będę w trybie pilnym, a informacje zwrotne dla zgłaszających nie będą mogły przekroczyć okresu trzech miesięcy.