Szwecja: Koniec małżeństw z kuzynami

Ślub z krewnym jest w Szwecji, podobnie jak w wielu innych krajach, legalny. Coraz częściej mówi się jednak, że w tej materii konieczne są zmiany.

Aktualizacja: 17.08.2021 10:46 Publikacja: 17.08.2021 02:00

Szwecja: Koniec małżeństw z kuzynami

Foto: AdobeStock

Głosy o konieczności nietolerowania małżeństw kuzynów są coraz powszechniejsze. Zezwolono na nie w 1844 r. Zanim zostały zalegalizowane, wymagana była zgoda monarchy. Korzystała z tego arystokracja i szlachta. Zwykli Svenssonowie łączyli się więzami małżeńskimi rzadko z kuzynami, co przypisuje się przesłaniu kościoła potępiającego poligamię i stawanie na ślubnym kobiercu osób ze sobą spokrewnionych.

Czytaj także: Sąd: związek partnerski zalegalizuje pobyt cudzoziemki

Za tym, by kuzyni nie pobierali się ze sobą, przemawia kilka argumentów. Zdaniem pediatry Matsa Reimera, który bierze udział w debacie o potrzebie wprowadzenia zakazu, pierwszy to względy medyczne. Kazirodztwo zwiększa poważnie ryzyko chorób genetycznych. Z badania przeprowadzonego w Norwegii wynika, że dzieci pakistańskich migrantów (gdzie małżeństwa kuzynów są dosyć powszechne), ryzykują 18-krotnie wyższą śmiertelność na skutek recesywnych chorób niż latorośle etnicznie norweskie. Poza tym małżeństwo jest często aranżowane, zawierane pod przymusem.

Zakaz pobierania się kuzynów wprowadziły Chiny, Północna i Południowa Korea, Wietnam i Filipiny. Nielegalne są także w połowie stanów USA. W ślady tych krajów idzie także Norwegia. Wysuwa się w niej także argument, że delegalizacja pomoże w zwalczaniu kultury obrony honoru rodziny a co się z tym wiąże, z przemocą legitymizującą tę tradycję.

O tym, że małżeństwa kuzynów są integralną częścią kultury obrony honoru rodziny, zaczęto rozmawiać również w Szwecji. Wcześniej był to temat tabu. Niedawno stało się głośno o 12-latce z Göteborga, którą zmuszono do małżeństwa z 25-letnim kuzynem. Na zdjęciu, by wyrównać różnicę wzrostu, Alicia stoi koło męża (ale nie wybranka) na stołku. Gdy ma 13 lat, rodzi bliźniaki Mediom opowiada, że mąż ją gwałcił, co spowodowało u niej obrażenia ciała. Alicia wyjeżdża do Iraku ze swoimi dziećmi. Udaje jej się uzyskać rozwód i wrócić do Szwecji, ale bez dzieci, które mają szwedzkie obywatelstwo. Ojciec zatrzymuje je w Iraku, potem udaje się do Szwecji. Tutejszy aparat sprawiedliwości nie jest jednak dla Alicii łaskawy. Sąd rejonowy pozbawia ją praw rodzicielskich. Posiada je jedynie ojciec, z tego powodu, że to on do tej pory wychowywał dzieci. Z uzasadnienia wyroku wyłania się kompletny brak wiedzy o sytuacji, w której znalazła się Alicia. Mężczyzna twierdził, że przymus nie istniał, że ich związek był oparty na dobrowolności. Nie wiedział też, że Alicia była dzieckiem, kiedy się z nią żenił, co było łgarstwem.

W dyskurs o kazirodczych związkach angażuje się coraz więcej osób. Powstają pomysły o działaniach prewencyjnych, np. by przyszłe matki informować o ryzyku, jakie oznacza pobieranie się z kuzynem. Tak jak o potrzebie niepalenia papierosów i zrezygnowania z jedzenia niektórych ryb w czasie ciąży. Wzorem do naśladowania może być Wielka Brytania. Tu o małżeństwach z kuzynami prowadzi się kampanię na wielką skalę.

Na zagrożenia związane z małżeństwami kuzynów zwracają uwagę także szwedzcy politycy. Ostatnio z inicjatywą wystąpiła partia liberałów. Małżeństwa kuzynów są w wielu przypadkach wcześniej planowane przez dwie rodziny, i potem aranżuje się ślub – stwierdza rzecznik praw dzieci Juno Blom. Ugrupowanie postuluje wprowadzenie zakazu zawierania związków opartych na pokrewieństwie i normach dziewictwa. Opowiada się także za zdelegalizowaniem tzw. kontroli dziewictwa, którą stosują (za pośrednictwem służby zdrowia) niektóre migranckie rodziny żyjące w kulturze obrony honoru rodziny. Jeżeli w Szwecji mają zniknąć obszary z socjoekonomicznymi problemami, „możliwości używania przemocy i uciskania wśród krewnych trzeba zastopować" – apelowało ugrupowanie.

W ostatnich latach liberałowie wnioskowali z innymi partiami o obostrzenia prawa dotyczące m.in. zakazu wyjazdu za granicę dzieci, w razie podejrzeń, że zostaną tam zmuszone do ślubu lub przeprowadzi się na nich rytualny zabieg okaleczenia organów płciowych. Mimo przepisów dotyczących małżeństw dzieci i z przymusu, w dochodzeniach w sprawie tych przestępstw w tym roku jeszcze nikomu nie przedstawiono aktu oskarżenia.

Autorka jest dziennikarką, wieloletnią korespondentką „Rzeczpospolitej" w Szwecji

Głosy o konieczności nietolerowania małżeństw kuzynów są coraz powszechniejsze. Zezwolono na nie w 1844 r. Zanim zostały zalegalizowane, wymagana była zgoda monarchy. Korzystała z tego arystokracja i szlachta. Zwykli Svenssonowie łączyli się więzami małżeńskimi rzadko z kuzynami, co przypisuje się przesłaniu kościoła potępiającego poligamię i stawanie na ślubnym kobiercu osób ze sobą spokrewnionych.

Czytaj także: Sąd: związek partnerski zalegalizuje pobyt cudzoziemki

Pozostało 89% artykułu
Prawo karne
Łapówka z Odessy za dyplomy Collegium Humanum. Sensacyjne ustalenia prokuratury
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konsumenci
Sprawy frankowiczów w sądach przyspieszą. Znamy projekt ustawy frankowej
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Podatki
Chcesz ulgę podatkową na kocioł gazowy? Musisz kupić go do końca roku
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Prawo na świecie
Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni