Ślub w więzieniu. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje o problemach

Więźniowie skarżą się na problemy z zawieraniem małżeństw w zakładach karnych. Wskazują na nieudzielanie zgody na ślub czy nagłe przenoszenie do innych jednostek. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 15.07.2024 15:55

Ślub w więzieniu. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje o problemach

Foto: Adobe Stock

Polskie prawo nie reguluje wprost kwestii zawierania ślubów w zakładach karnych. Oznacza to, że przepisy nie pozbawiają osób przebywających w więzieniach prawa do zawarcia związku małżeńskiego.

Czytaj więcej

Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej

Małżeństwo w zakładzie karnym – więzień ma do tego prawo

Mowa przede wszystkim o ślubie cywilnym. Aby doszło do niego w więziennych murach osadzony musi dostać na to zgodę szefa jednostki penitencjarnej, w której przebywa. Oficjalną zgodę na udział w ceremonii muszą uzyskać też świadkowie, będący osobami niekaranymi oraz najbliżsi przyszłych małżonków. Zgody dyrektora zakładu wymaga też skorzystanie przez skazanego z prywatnej odzieży podczas ślubu. Sama ceremonia ma zwyczajową formułę stosowaną w urzędach stanu cywilnego. Po jej zakończeniu aresztowany co do zasady wraca do celi, a współmałżonek i świadkowie opuszają zakład karny.

W sprawie możliwości zawierania małżeństw przez osadzonych wypowiadał się Europejski Trybunał Praw Człowieka. Bowiem zgodnie z art. 12 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, mężczyźni i kobiety w wieku małżeńskim mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa. Trybunał rozstrzygając w 2010 r. sprawę Frasik przeciwko Polsce Trybunał uznał, że osadzony jest pozbawiony wolności, ale nie jest pozbawiony prawa do ślubu. Może być ono jednak ograniczone względami bezpieczeństwa związanymi z koniecznością zapobiegania potencjalnym przestępstwom lub naruszeniom porządku. Co istotne ograniczenia te, według ETPCz powinny być proporcjonalne do celu.

O ślub w więzieniu nie jest łatwo. RPO interweniuje

Jak się okazuje prawo do zawierania małżeństw w więzieniach może być w Polsce nadmiernie ograniczane. Poważne zastrzeżenia formułuje w tym zakresie RPO, do którego wpływają skargi osadzonych. Więźniowe skarżą się, m.in. że kierownicy zakładów karnych odmawiają im zgody na zawarcie ślubu bez podania podstaw związanych z zachowaniem bezpieczeństwa. Rzecznik powołując się na orzecznictwo ETPCz twierdzi, że władze więzienia muszą przedstawić rzetelne uzasadnienie, wskazujące dlaczego ceremonia miałaby w istotny sposób wpłynąć na bezpieczeństwo.

RPO wskazuje też na przypadki przenoszenia do innych jednostek skazanych planujących zawarcie związku małżeńskiego. Do takich transportów miało dochodzić już po uzyskaniu przez więźniów zgody na ślub i załatwieniu formalności w urzędzie stanu cywilnego.

- Należałoby uznać, że gdy skazany załatwi wszystkie formalności niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego i będzie już termin ceremonii, jego przetransportowanie do innej jednostki penitencjarnej może mieć miejsce jedynie wyjątkowo - twierdzi RPO.

Innym problemem sygnalizowanym przez rzecznika jest niemożność celebrowania ślubu z najbliższymi. Skargę w tej sprawie złożył osadzony, któremu odmówiono zgody na udział w ceremonii rodziców panny młodej oraz widzenie z gośćmi po ślubie. Więźniowie skarżą się też, że odmawia się im prawa do wykonana pamiątkowego zdjęcia.

- Za dyrektywy postępowania należy przyjąć honorowanie praw człowieka oraz zasad współżycia społecznego. Wspólny pobyt uczestników ceremonii, wykonanie pamiątkowego zdjęcia i poczęstunek po zaślubinach z pewnością nadaje uroczystości bardziej odświętny charakter. Dodatnio wpłynęłoby to na resocjalizację skazanych, co przyczyniłby się pozytywnie do realizacji jednej z podstawowych funkcji kary pozbawienia wolności – argumentuje RPO.

Czytaj więcej

Kraty na drodze do szczęścia - Marcin Mazur o ślubie w areszcie

Szef Służby Więziennej: ślub w więzieniu powinien być uroczysty

W konsekwencji rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o wyeliminowanie nieprawidłowości, które mogą naruszać prawa więźniów do zawarcia ślubu.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Służba Więzienna odpowiedziała już RPO w tej sprawie. Według Dyrektora Generalnego SW ceremonia zawarcia związku małżeńskiego w warunkach izolacji więziennej powinna mieć uroczysty charakter. - Kierujący jednostką penitencjarną podejmując decyzję w kwestiach organizacyjnych tego rodzaju przedsięwzięcia posiada pewien margines uznaniowości uwzgledniający interes osoby pozbawionej wolności oraz takie czynniki jak utrzymanie porządku, bezpieczeństwa i spokoju w zakładzie karnym – informuje „Rzeczpospolitą” ppłk Arleta Pęconek, rzeczniczka Dyrektora Generalnego SW.

Zaznacza też, że decyzje podejmowane w tym zakresie odnoszące się do osób uczestniczących w ceremonii i warunków jej organizacji powinny być poprzedzone szczególną analizą indywidualnej sytuacji danej osoby mając na względzie charakter uroczystości i jej szczególne znaczenie w życiu każdego człowieka. - Ewentualne uchybienia w procesie stosowania przepisów prawa umożliwiających zawarcie związku małżeńskich sygnalizowane przez RPO powinny być weryfikowane przez uprawnione do tego organy w trybie nadzorczym – dodaje Pęconek.

Polskie prawo nie reguluje wprost kwestii zawierania ślubów w zakładach karnych. Oznacza to, że przepisy nie pozbawiają osób przebywających w więzieniach prawa do zawarcia związku małżeńskiego.

Małżeństwo w zakładzie karnym – więzień ma do tego prawo

Pozostało 95% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok