O sposobach działania polskich służb specjalnych zrobiło się ostatnio głośno przy okazji afery związanej z oprogramowaniem PEGASUS. Nie musisz być jednak znanym politykiem, żeby zaczęto cię podsłuchiwać. Warto zadać pytanie czy zdobyte w ten sposób obciążające materiały dokumentujące przestępstwo, zawsze muszą oznaczać pewny wyrok sądu karnego?
Czytaj więcej
Jasne zasady inwigilacji Pegasusem, ale przy tym możliwość niejawnego przeszukania mieszkania. Takie rozwiązania reformy pracy operacyjnej służb szykuje MSWiA.
Pegasus i nie tylko: dwa rodzaje podsłuchu
W Polsce, gdy mówimy o podsłuchu, możemy mieć na myśli podsłuch procesowy lub podsłuch operacyjny, zwany fachowo kontrolą operacyjną. Ten pierwszy, rozumiany jako kontrola i utrwalanie rozmów, uregulowany został w Kodeksie postępowania karnego (art. 237–242 KPK). Natomiast kontrolę operacyjną stosują upoważnione służby, na podstawie przepisów zawartych w tzw. ustawach policyjnych, czyli ustawach regulujących działalność określonych służb (np. ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym).
Podsłuch operacyjny bywa źródłem kontrowersji tak na poziomie szerokiej publicznej dyskusji, jak również w ramach specjalistycznych rozważań prawników. Podsłuch jest metodą pozyskiwania dowodów, która poważnie ingeruje w prawa i wolności obywatelskie oraz niezwykle głęboko wkracza w sferę prywatności jednostki. Służby z jego pomocą zbierają informację o działalności przestępczej zarówno przed formalnym wszczęciem procesu, jak i w jego trakcie oraz po zakończeniu.
Gdy służby używają podsłuchu. Kto i gdzie nas może podsłuchiwać?
W aktualnym stanie prawnym, uprawnienia do stosowania podsłuchu mają następujące służby i instytucje: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa, Żandarmeria Wojskowa, Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, Agencja Wywiadu, Służba Ochrony Państwa oraz Biuro Nadzoru Wewnętrznego, jak również służby wojskowe (Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego). Autorzy zwracają uwagę, że to aż 12 różnych instytucji!