Nie milkną echa piątkowego orzeczenia Izby Karnej Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że trzyosobowy skład Izby Karnej orzekł, iż przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. było skuteczne. To zaś miałoby oznaczać, że obecnie pełniący tę funkcję Dariusz Korneluk został powołany bez podstawy prawnej.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie uznał rozstrzygnięcia SN za wiążące. Dariusz Barski zaś domaga się faktycznego umożliwienia mu pełnienia funkcji prokuratora krajowego. W sprawie wypowiedziały się już autorytety prawnicze. Prof. Marek Safjan, były prezes TK i były sędzia TSUE powiedział „Rzeczpospolitej”, że sytuacja jest jednoznaczna: prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk. Z kolei prof. Andrzej Zoll, były prezes TK, stwierdził, że z formalnego punktu widzenia prokuratorem krajowym powinien być Dariusz Barski, jednak to obecna sytuacja [gdy funkcję PK pełni Dariusz Korneluk - red] jest bliższa praworządności.
Czytaj więcej
Powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego było skuteczne – uznał Sąd Najwyższy. Nie zamyka to sporu o prokuraturę. Jeszcze bardziej go potęguje.
Czytaj więcej
Sytuacja jest jednoznaczna. Prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk, a każde twierdzenie przeciwne nie znajduje uzasadnienia – mówi prof. Marek Safjan, były prezes TK i były sędzia TSUE.
Rosati: problem z prokuratorem krajowym jest bardziej złożony
Dziś głos zabrał prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Przemysław Rosati.
- Ten problem jest bardziej złożony. To znaczy efektywnie funkcję wykonuje pan prokurator Korneluk. Według pana ministra Bodnara prokuratorem krajowym jest pan prokurator Korneluk. Faktycznie, bo to widzimy, bo to się liczy, prokurator krajowy to jest dziś Dariusz Korneluk. Pan prokurator Barski ten funkcji nie wykonuje – wskazał.