Urlop ojcowski przysługuje nie tylko biologicznym, ale również adopcyjnym ojcom. Aby móc skorzystać z tego świadczenia, mężczyzna nie musi pozostawać w stosunku pracy w dniu narodzin dziecka. Nie musi też pozostawać w związku małżeńskim z matką malucha. Prawo do skorzystania z urlopu przysługuje mu także w przypadku rozwodu.
Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Od czasu nowelizacji Kodeksu pracy, która nastąpiła 6 kwietnia 2023 roku, ojcowie mogą skorzystać z urlopu w ciągu:
- 12 miesięcy od momentu narodzin dziecka,
- 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu.
W drugiej sytuacji możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego obowiązuje do momentu ukończenia przez dziecko 14. roku życia. Prawo do świadczenia nie przysługuje ojcom, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej i nie mają kontaktu z dzieckiem lub nie uczestniczą w jego wychowaniu. W takim przypadku, jeśli złożyliby wniosek o urlop, a pracodawca dowiedziałby się o ich sytuacji, ma prawo odrzucić wniosek. Jak zostało już wspomniane, ojciec nie musi pozostawać w stosunku pracy w dniu narodzin. Wystarczy, że podejmie zatrudnienie w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka lub w ciągu 12 miesięcy od otrzymania decyzji o przysposobieniu.
Czytaj więcej
Od 1 października ruszył zapowiadany program Aktywny Rodzic, który ma wspierać opiekunów w aktywności zawodowej i wychowaniu dzieci. Okazuje się jednak, że wiele osób nie może skorzystać z dopłaty, bo nie spełnia wymogów. W czym tkwi problem?