W przypadku osoby wychowującej dziecko samodzielnie, świadczenie można otrzymać, jeśli wnioskujący podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od podstawy wynoszącej co najmniej 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Aktywni rodzice w pracy: Ile wynosi świadczenie?
Świadczenie aktywni rodzice w pracy jest przyznawane w wysokości 1500 zł miesięcznie lub 1900 zł miesięcznie w przypadku, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Aktywnie w żłobku: Komu przysługuje świadczenie i na czym polega?
Aktywnie w żłobku przysługuje rodzicom (matce lub ojcu), opiekunom prawnym, osobom, którym sąd powierza opiekę nad dzieckiem (rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, sprawująca bieżącą pieczę nad dzieckiem, występująca do sądu o przysposobienie dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekun tymczasowy), w przypadku, gdy ich dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego znajdującego się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych, a także gdy jest objęte opieką opiekuna dziennego znajdującego się w wykazie opiekunów dziennych.
Świadczenie ma za zadanie dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego i zastępuje wcześniejsze dofinansowanie do żłobka. ZUS pobiera informacje o miesięcznej kwocie opłaty za placówkę, do której uczęszcza dziecko, z elektronicznego rejestru żłobków i wykazu dziennych opiekunów prowadzonego przez MRPiPS.