Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina w najnowszym komunikacie, że w październiku startuje nowy program wsparcia dla rodziców dzieci do lat trzech. A w nim jest między innymi świadczenie „aktywnie w żłobku”, które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS. Stare żłobkowe pokrywa czesne maksymalnie do 400 złotych miesięcznie. Nowe „aktywnie w żłobku” to dopłata w wysokości do 1500 złotych, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności – do 1900 złotych miesięcznie. Co ważne, świadczenie nie pokrywa kosztów wyżywienia.
- Jeżeli rodzic we wrześniu posłał dziecko do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to powinien do końca tego miesiąca złożył wniosek do ZUS o dofinansowanie żłobkowe na starych zasadach. Skorzysta wtedy z dopłaty do 400 zł do czesnego za wrzesień. Żłobek otrzyma te środki w październiku. Od 1 października opiekun dziecka będzie mógł wystąpić o nowe wyższe świadczenie, czyli „aktywnie w żłobku”. Najlepiej by ten wniosek trafił do ZUS jeszcze w październiku. Wtedy Zakład zamieni stare świadczenie na nowe i już pod koniec listopada wypłaci żłobkowi nowe świadczenie za październik w kwocie do 1500 złotych (lub 1900 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności z dodatkowymi wskazaniami) – wyjaśnia Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Czytaj więcej
Od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową - informuje ZUS.
ZUS radzi: nie czekać z wnioskiem o nowe świadczenie aktywnie w żłobku
A co w sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do żłobka już od dawna? ZUS radzi, aby też nie czekać z wnioskiem o nowe świadczenie „aktywnie w żłobku”. Jeśli rodzic złoży go jeszcze w październiku, to już pod koniec listopada pieniądze trafią na konto placówki.
Czasu na złożenie wniosku o „aktywnie w żłobku” jest zgodnie z przepisami więcej. Jeśli zgłoszenie wpłynie do ZUS do końca grudnia, to wypłata będzie przysługiwała za okres od startu programu, czyli od października. Ale nie warto zwlekać, żeby skorzystać z nowego świadczenia jak najszybciej w nowej wyższej kwocie.