O tym, jak rozdzielony i komu przekazany zostanie majątek zmarłej osoby, decyduje w pierwszej kolejności testament. Jeśli jednak nie został on sporządzony lub wymienieni w nim spadkobiercy odmówili przyjęcia spadku, wówczas korzysta się z przepisów Kodeksu cywilnego.
Kiedy dziedziczy się po teściach, zięciu lub synowej?
Teściowie, zięć i synowa należą do I grupy podatkowej w przypadku podatku od spadków i darowizn. W grupie tej znajduje się również między innymi małżonek, wstępni czy zstępni. To może sugerować, że w związku z tym teściowie, zięć i synowa to na tyle bliski stopień powinowactwa, że mogą po sobie dziedziczyć.
Rzeczywiście istnieje możliwość, w której teściowie mogą dziedziczyć po synowej lub zięciu i odwrotnie – zięć lub synowa mogą dziedziczyć po teściach. Dzieje się tak w przypadku spisania testamentu. Jeżeli spadkodawca ustanowi swojego zięcia, synową lub teściów spadkobiercami, tak właśnie się stanie. Również udział spadkowy będzie zgodny z tym dokumentem.
W przypadku testamentowego dziedziczenia warto pamiętać o możliwości zapłacenia zachowku innym członkom rodziny, jeśli zostali oni pominięci w testamencie lub ich udział w spadku jest mniejszy, niż miałoby to miejsce w przypadku dziedziczenia ustawowego.
Czytaj więcej
Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu, dziedziczenie odbywa się według przepisów ustawy. Kolejność określona została w art. 931–940 Kodeksu cywilnego.