Psy i konie, które służyły w policji oraz w innych służbach, otrzymują – na mocy ustawy – specjalne wsparcie finansowe. Jest ono wypłacane ich opiekunom na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem. Zwierzęta mają ponadto zagwarantowaną opiekę lekarza weterynarii, za którą ich właściciele nie muszą płacić.
Wsparcie dla psów i koni, które pracowały w służbach
Od 21 grudnia 2021 roku obowiązuje Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 roku o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie psom i koniom, które służyły w policji oraz w innych służbach, przysługuje specjalny dodatek finansowy. Szczegóły dotyczące tego dodatku i jego wysokości określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie psów służbowych i koni służbowych w policji.
Pierwszym psem służbowym, który skorzystał z tego dodatku, był Kornik – pies patrolowo-tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Jak informuje na swojej stronie internetowej policja – zwierzę przeszło na emeryturę 5 stycznia 2022 roku z powodu problemów z kręgosłupem. W tym samym komunikacie podano, że do maja 2022 roku ze wsparcia finansowego korzystało już 40 psów, które zakończyły służbę.
Z kolei w lipcu 2023 roku ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych informował o tym, że z dodatku korzystają 154 psy policyjne, 79 – ze Straży Granicznej, 4 – z Państwowej Straży Pożarnej i 2 – z Służby Ochrony Państwa.
Czytaj więcej
Choć polskie gminy mają możliwość wprowadzenia opłaty za posiadanie psa, nie wszystkie ją ustalają. Jednym z powodów jest trudność w egzekwowaniu należności. To jednak może się niedługo zmienić dzięki Krajowemu Rejestrowi Oznakowanych Psów i Kotów.