Od 1 grudnia 2018 roku lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne. E-zwolnienia (e-ZLA) są automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek (pracodawcy) oraz do ZUS. To duże ułatwienie dla pracowników, ponieważ nie muszą sami dostarczać zwolnienia pracodawcom (co w przypadku choroby może być kłopotliwe). Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku informowania przełożonych o nieobecności w pracy.
Czy trzeba informować pracodawcę o chorobie i L4?
Kwestię tę regulują przepisy prawa pracy, a dokładniej – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. W par. 2 ust. 2 tego rozporządzenia czytamy, że „W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy”.
Czytaj więcej
Od 1 października pacjentów czekają zmiany. Zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych oraz nowy cennik opłat za pobyt w sanatorium. Ponadto inaczej będzie wyglądało wystawianie zwolnień lekarskich.
Jak zgłosić nieobecność w pracy z powodu choroby?
We wspomnianym wyżej rozporządzeniu znajdziemy wytyczne, jak pracownik może zgłosić nieobecność w pracy. Jeżeli w danym zakładzie pracy nie ma wewnętrznych przepisów, które by to określały, osoba zatrudniona może to zrobić:
- osobiście,
- przez inną osobę,
- telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności,
- drogą pocztową, przy czym w tym przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.