Okres przedemerytalny może być dla wielu osób wyzwaniem. W przypadku zamknięcia zakładu pracy, upadłości zakładu lub upadłości pozarolniczej działalności gospodarczej warto wziąć pod uwagę złożenie wniosku o jedno ze świadczeń wypłacanych przez ZUS.
Jaki jest cel świadczenie przedemerytalnego?
Zasiłek przedemerytalny ma pomóc przede wszystkim osobom, które – na kilka lat przed osiągnieciem uprawnień emerytalnych – z różnych przyczyn straciły pracę, zakończyły aktywność zawodową lub znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi głównie o sytuacje niezależne od pracownika – m.in. zamknięcie lub ogłoszenie upadłości zakładu pracy, redukcję zatrudnienia i podobne.
Ile wynosi świadczenie przedemerytalne w 2024?
Zasady przyznawania świadczenia określa Ustawa z dn. 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Kwota świadczenia podlega okresowej waloryzacji. Od 1 marca 2024 osoby pobierające zasiłek przedemerytalny otrzymują kwotę 1794,70 zł brutto.
Czytaj więcej
Część osób chorych na cukrzycę ma prawo do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Dotyczy to pacjentów z cukrzycą typu 1. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. By móc się ubiegać o to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki.
Obowiązek rejestracji w urzędzie pracy
Przyznawanie świadczenia przedemerytalnego jest uzależnione od spełnienia warunków wspólnych i indywidualnych. Pierwsza kategoria warunków obejmuje konieczność bycia zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Po rejestracji bezrobotny nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny podjęcia propozycji pracy. Kolejny warunek to pobieranie przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych, co należy potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem.