W Warszawskim Forum Bezpieczeństwa organizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego wzięło udział ponad 2,5 tys. gości z 90 krajów. Dyskusja skupiała się wokół wyzwań związanych z bezpieczeństwem w kontekście licznych konfliktów zbrojnych, które dzisiaj obserwujemy.
– W świetle trwającej wojny w Europie oraz jej regionalnych i globalnych konsekwencji musimy zaangażować się w debatę na temat agresywnej polityki Rosji. Kluczowe jest podkreślenie, że potencjalny upadek niepodległej Ukrainy miałby katastrofalne skutki. Taki scenariusz prawdopodobnie ośmieliłby nie tylko Putina w Europie, ale także inne reżimy na całym świecie do realizacji swoich celów za pomocą siły militarnej. Ważnym elementem naszej debaty musi być zapewnienie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, która pilnie potrzebuje naszego wsparcia – zaznaczył podczas Warsaw Security Forum wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz: w przyszłym roku na obronę 4,7 proc. PKB
Zarysował też priorytety polskiej polityki bezpieczeństwa. – Polska polityka obronna opiera się na trzech zasadach: współpracy międzynarodowej, modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz budowaniu społecznej odporności na zagrożenia. Jako kraj graniczący z wrogimi reżimami w Moskwie i Mińsku musieliśmy szybko zwiększyć zdolności operacyjne naszych sił zbrojnych w bardzo krótkim czasie – mówił i przypomniał, że wydatki obronne Polski w tym roku wyniosą 4,2 proc. PKB, a w przyszłym roku – 4,7 proc.
Z kolei prezydent RP Andrzej Duda wezwał do refleksji nad dwoma fundamentalnymi zagadnieniami: jak należy wspierać Ukrainę w jej walce oraz w jaki sposób wzmacniać zdolności obronne państw sojuszniczych.