Politycy PiS o koalicji rządzącej. „Myśleliśmy, że to mafia, a to gang Olsena”

Znane są przypadki znęcania się nad więźniami, a kobiety pracujące w Ministerstwie Sprawiedliwości i ksiądz znajdują się w areszcie wydobywczym – mówili politycy PiS na konferencji po uwolnieniu byłego wiceministra Marcina Romanowskiego.

Publikacja: 17.07.2024 12:34

Politycy PiS na konferncji prasowej

Politycy PiS na konferncji prasowej

Foto: PAP/Tomasz Gzell

rbi

Po tym, jak sąd nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra Marcina Romanowskiego, został on wypuszczony na wolność – W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z absolutną kompromitacja polskiego państwa – powiedział podczas konferencji prasowej. – Działania Donalda Tuska i Adama Bodnara to ustawienie Polski na poziomie Rosji czy Białorusi jeżeli chodzi o standardy przestrzegania praw człowieka i prawa międzynarodowego. Mamy nie tylko do czynienia z łamaniem polskiego prawa, ale również standardów międzynarodowych.

Czytaj więcej

Nocna decyzja sądu. Poseł Marcin Romanowski nie trafi do aresztu

Stwierdził, że jego zatrzymanie było nielegalne ze względu na immunitet, który łączy się z przywilejem nietykalności. – Będę wspólnie z mecenasem Bartoszem Lewandowskim składał zawiadomienie w związku bezprawnym pozbawieniem wolności i nadużyciem uprawnień – zapowiedział – Łączna kara, która grozi za tego typu czyny, to 10 lat pozbawienia wolności. Zawiadomienie będzie dotyczyć osób z Prokuratury Krajowej i decydentów czyli pana ministra Myrchy i pana ministra Bodnara, a także tych, którzy byli wykonawcami i podżegaczami.

Były wiceminister uznał też, że należy zbadać również rolę Romana Giertycha w tej sprawie. – Nie ma absolutnie żadnej wątpliwości, że te osoby na odpowiednim etapie miały wiedzę, że ten immunitet przysługuje, a próbowały przedstawić zarzuty. Przypomnę że zarzuty nie są przedstawione ze względu na immunitet – dodał.

– Jeżeli gdzieś mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą to właśnie po stronie tych ludzi, którzy dokonali bezprawnego pozbawienia wolności, naruszyli uprawnienia i skompromitowali niestety polskie państwo – ocenił.

Donald Tusk nie rozwiązuje problemów, przed którymi stoją ludzie zwykli ludzie

Mariusz Błaszczak

– Ufamy, że Polska zasługuje na to żeby być państwem demokratycznym żeby państwem wolnym – powiedział były wicepremier Mariusz Błaszczak. – Sprowadzanie przez Donalda Tuska Polski do standardów niezwykle niskich czyli takich, jakie mają miejsce za naszą wschodnią granicą, jest niedopuszczalne. Będziemy się temu wszystkiemu bardzo stanowczo i mocno sprzeciwiać.

Dodał, że jego ocena rządów Donalda Tuska jest negatywna. – Donald Tusk nie rozwiązuje problemów, przed którymi stoją ludzie zwykli ludzie – twierdził. – Wspomnę to chociażby o podwyżkach cen prądu ceny energii o kryzysie migracyjnym. Niemcy podrzucają do Polski migrantów, którzy nielegalnie przyjechali do Europy. Donald Tusk natomiast koncentruje swoją energię i aktywność na rozliczaniu opozycji oraz na walce z opozycją i na sprawach światopoglądowych.

"Rządzącym wydawało się, że źródłem prawa jest Donald Tusk"

Z kolei poseł Zbigniew Bogucki nazwał polityków koalicji rządzącej nieudacznikami. – Myślę że można to spokojnie nazwać patologią. Rządzącym wydawało się, że źródłem prawa jest Donald Tusk Roman Giertych, a później prokurator generalny – powiedział.

Jego zdaniem ci, którzy uczestniczyli w tym procesie, mieli doskonałą świadomość tego, że działanie jest od samego początku całkowicie bezprawne. – Widać to, jeżeli spojrzymy na wypowiedzi tego, który uzurpuje sobie stanowisko prokuratora krajowego czyli pana Korneluka – powiedział. – Kilka dni przed zatrzymaniem w jednej ze stacji radiowych powiedział, że jeżeli poseł Romanowski zostanie zatrzymany, prokuratura wystąpi z wnioskiem o areszt. Gdzie jest niezależność prokuratury? Gdzie jest prawo do obrony przecież jeszcze przed jakimikolwiek czynnościami? – pytał.

Czytaj więcej

Prokurator krajowy o decyzji sądu ws. Romanowskiego: To nie jest porażka prokuratury

Powiedział też, że opinie powinny być zamówione przez niezależnych prokuratorów prowadzących to postępowanie, a nie przez polityka– Jeżeli państwo wczytacie się w treść dwóch opinii, które przedstawiły wczoraj Ministerstwo Sprawiedliwości, to argumentacja która została podniesiona w tych opiniach jest rodem przeniesiona z argumentacji, której używał reżim rosyjski – ocenił.

– Wczorajsza kompromitacja Bodnarowców czyli ekipy, którą zmontował Donald Tusk w Ministerstwie Sprawiedliwości i prokuraturze, pokazuje jakie są prawdziwe cele mitycznych rozliczeń – dodał poseł Sebastian Kaleta. – Chodzi o uczynienie z polskiego państwa z aparatu siłowego polskiego państwa biuro porachunków politycznych Donalda Tuska, Romana Giertycha i aktualnej totalnej władzy. Oni byli tak zacietrzewieni, że wczoraj potknęli się o własne nogi nie tylko na oczach Polaków, ale na oczach całej Europy. Metoda „łomem, pałą, uchwałą, opinią” w cywilizowanym świecie nie jest akceptowana. Przypominam, że w ten sam sposób, siłowo, pseudopiniami, przejęto media publiczne i prokuraturę.

„Banda dyletantów, którzy nie znają prawa”

Poseł twierdził też, że minister Bodnar naciskał na prokuratorów. – Jeśli oni chcą iść przed Radę Europy z wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Romanowskiego, to całe Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy usłyszy o umiem w Prokuraturze usłyszy o łomie w prokuraturze, o Krajowej Radzie Sądownictwa i sterowaniu składami sędziowskimi. Usłyszy o znęcaniu się nad zatrzymanymi, by wymusić wyjaśnienia określonej treści, by realizować cele polityczne. Usłyszy o włamaniu do domu byłego ministra sprawiedliwości, który kilkanaście dni po ciężkiej operacji musiał zeznawać kilkadziesiąt godzin praktycznie bez snu.

Warto zwrócić uwagę że kodeks wyraźnie stanowi, że te same zarzuty i ten sam materiał dowodowy nie mogą być podstawą ponownego zatrzymania,

Krzysztof Szczucki

– Trzeba pamiętać, że Kodeks postępowania karnego wyraźnie określa, jakie są podstawy zatrzymania. Nie było tutaj żadnego ryzyka że pan minister Romanowski ucieknie czy będzie utrudniał czynności, przeciwnie – w piątek po głosowaniu sejmowym sam udał się do prokuratury Krajowej po to, żeby wyrazić gotowość do ustosunkowania się do tej sprawy – powiedział poseł Krzysztof Szczucki. – Warto zwrócić uwagę że kodeks wyraźnie stanowi, że te same zarzuty i ten sam materiał dowodowy nie mogą być podstawą ponownego zatrzymania, jeżeli zakończyło się zwolnieniem osoby zatrzymanej. Niezależnie od tego, jakie będą decyzje Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, prokuratura nie może już dokonać zatrzymania i nie może wystąpić o tymczasowe aresztowanie na tych podstawach pana posła Marcina Romanowskiego – ocenił.

Czytaj więcej

Bodnar mówi, kto w kolejce po Romanowskim

– Jak obserwowaliśmy, jak nieudolnie była przejmowana prokuratura, można było mieć wrażenie że mamy do czynienia z regularną mafią która dzisiaj rządzi państwem – ocenił z kolei poseł Michał Moskal. – Po kilku miesiącach okazało się, że ta mafia jest po prostu gangiem Olsena. Ta kompromitacja, która nastąpiła w ostatnich dniach wyraźnie pokazuje, że jest to banda dyletantów, którzy nie znają prawa i nawet starając się sterować ręcznie państwowymi instytucjami, nie potrafią tego zrobić w taki sposób, żeby realizowały ich cele. Ci ludzie wciąż wielu ludziom wyrządzają po prostu krzywdę, tak jak tym którzy dzisiaj niewinnie siedzą w aresztach wydobywczych: księdzu Michałowi Olszewskiego, paniom, które pracowały w Ministerstwie Sprawiedliwości tym którzy są poddawani torturom, którzy są oddzielnie z godności mimo tego że nie ma żadnego dowodu żeby uczestniczyli w czymś, co było jakimś procederem przestępczym.

Po tym, jak sąd nie zgodził się na aresztowanie byłego wiceministra Marcina Romanowskiego, został on wypuszczony na wolność – W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z absolutną kompromitacja polskiego państwa – powiedział podczas konferencji prasowej. – Działania Donalda Tuska i Adama Bodnara to ustawienie Polski na poziomie Rosji czy Białorusi jeżeli chodzi o standardy przestrzegania praw człowieka i prawa międzynarodowego. Mamy nie tylko do czynienia z łamaniem polskiego prawa, ale również standardów międzynarodowych.

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Konfederacja zwołuje kongres. Przestraszyła się zarzutów o nielegalność władz?
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy