Może dlatego Katarzyna Młynarczyk i Bartłomiej Rak przyglądają się współczesnym rzemieślnikom i ich biznesom. Liczą na to, że ich książka z podtytułem „10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk" stanie się dla czytelnika inspiracją do zmiany życia i zachęci do podejmowania lepszych decyzji „konsumenckich".

To praktyczny przewodnik oparty na wywiadach z pasjonatami rzemieślnictwa z różnych branż. Jak czytamy, rzadko kiedy działają oni w pojedynkę. „Rodzinną manufakturę, w której powstają ręcznie robione meble" założyła para muzykologów, która z braku środków zaczęła samodzielnie tworzyć meble do własnego klubu muzycznego. Szybko znaleźli chętnych na podobne meble wśród znajomych, a dzisiaj mają dobrze prosperujący biznes stolarski.

Wszyscy bohaterowie podkreślają, że ich praca to także styl życia. Najważniejsza jest otwartość na ludzi – czasem trzeba też dać klientowi szansę na współtworzenie produktów.

Historia szewca-finansisty pokazuje, że dla wielu ludzi wybór drogi rzemieślniczej był dziełem przypadku. Dealer walutowy, który stracił zapał do pracy, szybko zniszczył nowe buty. A że nigdzie nie mógł znaleźć punktu naprawy, zaczął to robić samodzielnie. Gdy jego renowacje butów zaczęły wychodzić poza grono znajomych, zrozumiał, że ludzie potrzebują takich usług. Obecnie posiada jeden z najbardziej znanych zakładów w Warszawie i potwierdza, że w rzemieślnictwie odnalazł spełnienie. Kto wie, czy jakiś błahy zwyczaj albo ulubiona czynność i nas nie doprowadzi kiedyś do zupełnie innego miejsca w życiu.

„Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk", Katarzyna Młynarczyk, Bartłomiej Rak, wyd. ZNAK Koncept