Ciężko nie zgodzić się z zaproponowaną opcją dotyczącą wykształcenia prawniczego, według której w okresie siedmiu lat od wejścia w życie ustawy zmieniającej przepisy dotyczące wykonywania zawodu, komornik będzie musiał uzupełnić swoje wykształcenie i ukończyć wyższe studia prawnicze.
Za dobrą zmianę uznać także należy brak możliwości zajęcia w toku postępowania egzekucyjnego ruchomości stanowiących własność osób trzecich. Jeżeli oczywiście przedstawią stosowne dowody, iż to oni są faktycznymi właścicielami zajmowanej ruchomości. Zmiana ta pozwoli przede wszystkim na uniknięcie medialnych skandali, często niemających jakiegokolwiek uzasadnienia prawnego, ale także pozwoli na zaoszczędzenie czasu sądów rozpatrujących powództwa przeciwegzekucyjne, co powinno wpłynąć na szybkość postępowania egzekucyjnego.
Krzywdzącymi asesorów komorniczych wydają się zmiany zakazujące im przeprowadzania czynności egzekucyjnych. Według propozycji to komornik ma być panem postępowania egzekucyjnego i to on winien wykonywać większość czynności w toku postępowania. Podkreślić jednak należy, iż w wielu przypadkach to właśnie asesorzy są w stanie sprawnie przeprowadzać przydzielone im przez komornika zadania. Tymczasem proponowane rozwiązanie, z którego wynika, że mają oni wykonywać tylko zadania pozwalające na szkolenie i przygotowanie do zawodu, powinno raczej dotyczyć aplikantów komorniczych, a nie asesorów, którzy często przez wiele lat wykonują swoje obowiązki i kompetencjami nie ustępują swoim patronom komornikom.
Ile osób podczas egzekucji
Jeżeli chodzi o dokumentację czynności terenowych poprzez nagrywanie jej za pomocą kamery wideo, należy postawić pytanie, jak miałoby to wyglądać z czysto technicznego punktu widzenia. Czy ma to polegać na tym, iż w wyposażeniu kancelarii ma być kamera i kto miałby nią operować, a następnie w jakich warunkach i na jakich zasadach archiwizować nagrania oraz ewentualnie udostępniać stronom postępowania. Ponadto nasuwa się pytanie, ile osób ze strony komornika brałoby udział w czynnościach terenowych, jak również czy powyższa okoliczność nie wpłynęłaby na zwiększenie kosztów postępowania egzekucyjnego.
Odnosząc się do formularza skargi na działanie komornika, należy się zastanowić, czy lepszym pomysłem nie byłoby umieszczanie odpowiedniego formularza w sądach bądź na stronach internetowych sądów. Opcja z wręczaniem druku każdemu dłużnikowi przez komornika może spowodować lawinową liczbę skarg, które zapewne zasypią polskie sądy. Niestety, to także nie pozostanie bez wpływu na szybkość i sprawność prowadzonego postępowania egzekucyjnego, w którym, jak wiadomo, czas ma kolosalne znaczenie.