Poprawa otoczenia prawnego, w którym funkcjonują przedsiębiorcy, to jeden z istotnych aspektów strategii działań przyjętych przez ministerstwa Gospodarki i Sprawiedliwości na najbliższe lata. Resorty podjęły inicjatywy zmierzające do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z nich jest nowe prawo restrukturyzacyjne, realizujące „politykę nowej szansy" dla przedsiębiorstw przeżywających trudności. Kolejną wspólną inicjatywą jest pakiet rozwiązań z zakresu mediacji i arbitrażu.
Za dużo procesów
W 2013 r. do sądów powszechnych skierowano blisko 1,5 mln spraw gospodarczych. Dlatego tak ważne jest, by sądy gospodarcze działały możliwie efektywnie, gdyż niejednokrotnie od tego zależą dalsze losy przedsiębiorcy. Z ekonomicznego punktu widzenia przedłużające się procesy sądowe pochłaniają pieniądze i czas przedsiębiorców, a często rodzą też spiralę innych problemów, takich jak ograniczanie zatrudnienia lub obniżanie pensji pracowników, problemy z wprowadzaniem produktów na rynek lub podnoszenie ich cen. Tę sytuację mogłoby poprawić lepsze wykorzystanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR).
Z ostrożnych szacunków Ministerstwa Gospodarki wynika, że konflikty w sprawach gospodarczych generują rocznie ok. 40 mld zł kosztów dla polskich przedsiębiorców. Do tego trzeba doliczyć czas poświęcony na sprawy niezwiązane bezpośrednio z prowadzeniem biznesu, mniejszą rentowność, a także obniżenie renomy i zaufania u klientów i kontrahentów.
Mediacja pozwala szybciej i taniej zakończyć spór z partnerem biznesowym. Czas przeprowadzenia mediacji to ok. 42 dni, a średnie koszty postępowania mediacyjnego to jedynie 5 proc. wartości przedmiotu sporu. W przypadku procesu sądowego te wartości są kilkakrotnie wyższe. Zalety mediacji to także możliwość kształtowania wyniku przez strony, mniejszy stopień skomplikowania i poufność, co niejednokrotnie pozwala na wypracowanie rozwiązania efektywniejszego niż wyrok sądowy, gdyż rozstrzygnięcie zakłada obopólną zgodę na realizację warunków zawartej ugody.
Dodatkową zaletą mediacji jest jej skuteczność. Przykład Stanów Zjednoczonych i Kanady pokazuje, że 75–85 proc. sporów, które trafiają do mediacji, kończy się ugodą.