Z pewnością każdy słyszał o instytucji świadka koronnego w procesie karnym. Dzięki zeznaniom skruszonych przestępców udało się rozbić wiele zorganizowanych grup.
Przepisy prawa antymonopolowego umożliwiają uczestnikom antykonkurencyjnego porozumienia skorzystanie z podobnego rozwiązania. Tak zwany program łagodzenia kar – leniency – daje przedsiębiorcom, którzy zawarli nielegalne porozumienie, możliwość uzyskania niższego wymiaru kary lub odstąpienia od jej nałożenia w zamian za informacje przekazane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wycofanie się z udziału w zmowie.
Ważny atut
Wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Początkowo instytucja leniency budziła wiele kontrowersji, z biegiem czasu okazała się jednak skuteczną metodą walki z groźnymi dla gospodarki porozumieniami, których negatywne konsekwencje odczuwali wszyscy uczestnicy rynku.
Dzięki informacjom od dwóch uczestniczących w zmowie cementowej firm udało się rozbić to porozumienie, które praktycznie zniszczyło rynek
Europa, w której prawo antymonopolowe wiele lat ewoluowało, zdecydowała się skorzystać z tej praktyki dopiero w 1996 roku. Obecnie niemal w każdym kraju członkowskim Unii – z wyjątkiem Malty – funkcjonuje program łagodzenia kar.