Rozstrzygnięcie konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego zapadło 13 października 2023 r., na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi. Ówczesna minister zdrowia Katarzyna Sójka informowała wówczas, że dofinansowanie na infrastrukturę, budowę, rozbudowę lub modernizacja podmiotów onkologicznych otrzyma 19 szpitali z 14 województw. Na ten cel zarezerwowano ok. 4,2 mld zł z Funduszu Medycznego. Sam Fundusz powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, a za ustawą powołującą go do życia głosowało 440 posłów.
Po roku od przedstawienia listy rankingowej żaden z tych szpitali nie podpisał umowy na dofinansowanie programów inwestycyjnych w ramach konkursu onkologicznego. Żeby uruchomić środki, potrzebne są uchwały Rady Ministrów dla każdego z programów inwestycyjnych. Te – jak dotąd – nie zostały przyjęte.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na inwestycje z zakresu onkologii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do wydania jest 5,2 mld złotych.
Nad wykonaniem planu finansowego Funduszu Medycznego pochyliła się Najwyższa Izba Kontroli. W informacji o wynikach kontroli z czerwca tego roku Izba oceniła negatywnie wykonanie planu finansowego Funduszu Medycznego w 2023 roku. Kontrolerzy przedstawili listę zaniechań, a jako ich konsekwencję wskazali „»zamrożenie« 7,3 mld zł, które w 2023 roku nie trafiły do systemu ochrony zdrowia”. Wątpliwość odnośnie do zasadności istnienia FM sformułowaną w kontroli przeprowadzonej w 2022 roku NIK podtrzymała.
Kwestia wykonania budżetu Funduszu Medycznego stanęła też na posiedzeniu sejmowej Komisja Zdrowia 26 czerwca br., gdzie posłowie negatywnie ocenili realizację planu finansowego za 2023 rok.