W planie finansowym Funduszu Medycznego są określone środki na trzy zakresy leków. Nie zostały one jednak ujęte w planie finansowym NFZ – precyzował podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektu ustawy o Funduszu Medycznym wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Organizacje pacjentów i przedsiębiorców od kilku tygodni alarmowały, że nie wskazano źródeł 4 mld zł, jakie mają być rocznie przeznaczane na FM. I wyrażały obawę, że uszczuplą one środki na refundację znajdujące się w budżecie NFZ.
Czytaj także: NFZ: nie blokować pacjentom prawa do wizyty w gabinecie lekarskim
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna przyjęła też sześć poprawek do ustawy refundacyjnej. Doprecyzowana ma zostać wprowadzana w projekcie definicja „technologii lekowej o wysokiej wartości klinicznej" jako technologii lekowej dopuszczonej do obrotu w procedurze centralnej po 1 stycznia 2017 r., spełniającej łącznie następujące warunki: do dnia wydania decyzji o objęciu refundacją nie była finansowana ze środków publicznych i została umieszczona w wykazie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej (TLWWK).
– Wobec pierwotnie niejasnej definicji zaproponowano podejście analogiczne do zastosowanego do technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLWPI) – tłumaczy Juliusz Krzyżanowski, adwokat z Baker McKenzie.