Biuro RPO szacuje, że w perspektywie roku możliwy jest wzrost liczby eksmisji spowodowany obecnym wzrostem kosztów utrzymania mieszkań. Obecnie jeszcze nie odnotowuje zwiększonej liczby skarg na podwyżki opłat za zajmowane mieszkania. Ale postępowania o eksmisję przed sądem z reguły trwają kilkanaście miesięcy i dłużej. Aby nie było konieczności korzystania z tego rozwiązania warto już teraz odkurzyć wiedzę o przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów.
Skarga nadzwyczajna Rzecznika Praw Obywatelskich
Biuro RPO jest organem, który może być jednym z narzędzi ochrony przez utratą dachu nad głową. Pokazał to sprawa wydania w 2009 r. zaocznego wyroku nakazującego dwunastoosobowej rodzinie opuszczenie mieszkania. Sąd nakazując eksmisję odmówił przyznania lokalu socjalnego. Co istotne rodzina eksmitowanych nie brała czynnego udziału w procesie. Korespondencję sądowa odbierała osoba niepełnosprawna i nie przekazywała o tym informacji domownikom. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sąd naruszył m.in. zasadę rzetelności postępowania sądowego z art. 45 ust. 1 Konstytucji oraz prawo do ochrony przed bezdomnością z art. 75 ust. 1 Konstytucji.
- W sprawie po stronie powoda występowała gmina miejska, a zatem profesjonalny uczestnik obrotu gospodarczego. Powyższe skłania do konkluzji, że postępowanie eksmisyjne może być problematyczne nawet dla profesjonalistów – mówi radca prawna Ewa Błaszczyk z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Czytaj więcej
Sąd wydał zaoczny wyrok eksmisyjny, którym nakazał rodzinie opuszczenie mieszkania należącego do miasta. Orzekł, że żadnemu z pozwanych nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Tymczasem w rodzinie były dwie osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, którym przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Sąd tego nie sprawdził, a powinien to zrobić z urzędu.
Zasady podwyższania czynszów
Zanim jednak konieczne będzie zwrócenie się po pomoc do RPO, warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami i wyrównać szanse najemca-wynajmujący. Ustawa o ochronie praw lokatorów tym przede wszystkim jej art. 8 a i art. 9, zawiera szereg przepisów dotyczących formy, trybu i zasad podwyższania czynszu najmu w mieszkaniach. Jeśli wynajmujący podwyższa czynsz niezgodnie z tymi przepisami, najemca może bronić się przed sądem, że podwyżka była nieskuteczna i nie miał obowiązku płacenia podwyższonego czynszu. Jak jednak podkreśla mec. Kamila Dołowska, dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego w Biurze RPO, trzeba pamiętać o tym, że przepisy te nie dotyczą podwyżek opłat niezależnych od właściciela np. opłat za dostarczane do mieszkań media, takie jak energia cieplna i elektryczna czy woda. Poza tym pewne modyfikacje dotyczące podwyższania czynszu mogą być też zawarte w umowie najmu, zwłaszcza, gdy wynajmującym jest podmiot prywatny. Nie ma, zatem takiego zagrożenia, gdy wynajmującym jest gmina a mieszkanie należy do jej zasobów komunalnych.