Po wyborach w USA inwestorzy spodziewają się tam wyższej inflacji i podwyżki stóp procentowych Fed w przyszłości. Dlatego dolar jest silniejszy i będzie silny jeszcze przez długi czas. Jak to otoczenie wpływa na banki rozwoju, na przykład EBOR?
Może to wpłynąć na nasz koszt finansowania, bo jego część jest w dolarach, ale finansujemy się również w szeregu innych walut. Sytuacja na rynkach finansowych może spowodować mniejszy napływ finansowania do krajów rynków wschodzących. Ale kiedy w ostatnich latach Fed dość znacząco zacieśniał politykę, nie było to aż tak bardzo widoczne. Rynki wschodzące były bardzo odporne. Teraz wszystko zależy od skali zmian. W takich okolicznościach, jeśli jest mniejszy napływ kapitału prywatnego, nasze finansowanie staje się jeszcze ważniejsze dla rynków wschodzących.
Mniejsze uzależnienie od zewnętrznego wsparcia obronnego stanie się dużym problemem dla Europy
Wynik wyborów w USA stwarza nową sytuację dla Europy. Wygląda na to, że musimy stanąć na własnych nogach. Czy to szansa dla banków rozwoju?
Wybory mogą mieć duży wpływ na Europę - pod względem handlu i współpracy dwustronnej - w zależności od decyzji nowego prezydenta. Możemy się spodziewać strategicznej niezależności. Mniejsze uzależnienie od zewnętrznego wsparcia obronnego stanie się dużym problemem dla Europy. Działania mające na celu zwiększenie odporności europejskiego systemu energetycznego mogą wywoływać potrzeby inwestycyjne.
To pani czwarta wizyta w Polsce i pierwsza po objęciu władzy przez nowy rząd. Jaki jest jej cel?
Zawsze dobrze jest ocenić, gdzie jesteśmy. Polska jest bardzo ważnym krajem dla naszych działań. Była trzecim krajem w zeszłym roku pod względem naszych inwestycji. Ważne jest więc omówienie priorytetów, rządowych planów. Polska obejmie też prezydencję w UE na sześć miesięcy w 2025 r.
EBOR ma strategię dla Polski na kolejne lata. Co w niej nowego?
Nie ma rewolucji, raczej niewielkie dostosowanie. Priorytetem jest zielona transformacja. Widzimy tu więcej ambicji ze strony rządu, większą dynamikę. Ważne programy, które wymagają ogromnych inwestycji, np. rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Również w innych zielonych sektorach potrzeby są duże. Dla nas kluczowym priorytetem byłaby pomoc Polsce w odejściu od paliw kopalnych.