USA: Naukowcy sklonowali tchórza. "Kopia" zwierzęcia sprzed 30 lat

Naukowcy z USA po raz pierwszy sklonowali przedstawiciela zagrożonego wyginięciem gatunku, tchórza czarnołapego, wykorzystując do tego geny zwierzęcia, które nie żyje od 30 lat - informuje AP.

Aktualizacja: 19.02.2021 08:48 Publikacja: 19.02.2021 06:44

USA: Naukowcy sklonowali tchórza. "Kopia" zwierzęcia sprzed 30 lat

Foto: USFWS Mountain Prairie, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Samica tchórza, nazwana Elizabeth Ann, przyszła na świat 10 grudnia. Choć jej biologiczną matką jest fretka domowa, Elizabeth Ann jest zwierzęciem dzikim z natury - stanowi bowiem genetyczną kopię dzikiego tchórza czarnołapego sprzed 30 lat.

AP podkreśla, że dzięki klonowaniu możliwe może się stać w przyszłości odrodzenie gatunków zwierząt, które wyginęły - takich jak np. gołąb wędrowny.

Tchórze czarnołape uznano za wymarłe w ich naturalnym środowisku w pierwszej połowie XX wieku, ale w 1981 roku odkryto, że zwierzęta te żyją jeszcze dziko. Wówczas podjęto działania mające na celu odbudowę ich populacji poprzez wypuszczanie na wolność osobników żyjących w niewoli w USA, Kanadzie i Meksyku.

Gatunkowi zagraża jednak brak genetycznej różnorodności - wszystkie żyjące obecnie na wolności osobniki są potomkami siedmiorga blisko ze sobą spokrewnionych zwierząt, co stanowi narażenie gatunku na choroby takie jak np. dżuma leśna.

Linia Willi, sklonowanego właśnie w USA tchórza, wygasła ponieważ urodzony przez nią samiec nie miał potomstwa. Sklonowanie jej stwarza więc nadzieję na poszerzenie puli genetycznej żyjących na wolności tchórzy czarnołapych.

Elizabeth Ann nie zostanie jednak wypuszczona na wolność - utworzona przez nią i inne klony Willi linia tchórzy będzie trzymana w niewoli i stanie się przedmiotem badań.

Nauka
Polska nauka na globalnej scenie
Nauka
Sukces polskiego geografa prof. Marka Więckowskiego
Materiał Promocyjny
Nauka języków obcych w dobie sztucznej inteligencji: nowe technologie, nowe możliwości
Nauka
Naukowcy zbadali rekiny u wybrzeży Brazylii. Testy na obecność kokainy... nie wyszły dobrze
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Nauka
Brytyjscy naukowcy: Nietoperze zawierają przyjaźnie, tworzą trwałe więzi