Koniec darmowego internetu do Instagrama. Jest zakaz

Twój operator nie zmniejsza pakietu internetu gdy używasz mediów społecznościowych? Takie oferty w Polsce jeszcze tylko przez miesiąc. Jest zakaz.

Publikacja: 21.05.2024 22:05

Koniec darmowego internetu do Instragrama

Koniec darmowego internetu do Instragrama

Foto: Bloomberg

Sieci komórkowe w Polsce nie będą mogły oferować już specjalnych pakietów mobilnego internetu na konkretne usługi: na przykład korzystanie z Facebooka, TikToka, czy słuchanie muzyki. 

UKE zakazuje „darmowego” internetu  

T-Mobile Polska i Orange Polska potwierdziły nam dziś, że dostały od prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pisma z nowymi zaleceniami w sprawie usług z tzw. stawką zerową – ang. „zero rating”.  Takie same pisma prezes urzędu wysłał także do innych dużych operatorów, w tym Polkomtelu (Plus), czy P4 (Play).

UKE w praktyce zakazuje w nich operatorom oferowania dodatkowych pakietów transmisji danych, które nie pomniejszają płatnej puli gigabajtów.

Czytaj więcej

Facebook i Instagram będą ograniczać dostęp do informacji

Operatorzy dodawali przez lata takie paczki internetu do abonamentów, walcząc w ten sposób o użytkowników szczególnie dużo używających np. mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama, YouTube, czy słuchających on-line muzyki lub oglądających serwisy streamingowe.

Z czasem, gdy pojawiły się wątpliwości, czy jest to zgodne z przepisami o tzw. neutralności sieci, telekomy zaczęły zastępować pule darmowe na konkretne usługi po prostu dużo większymi paczkami w abonamencie.

Wszyscy mają „zero rating”

Nadal jednak można znaleźć oferty, które „nie zużywają” danych czy to na Facebooka, czy na komunikatory. Ma je np. Polkomtel pod marką Plush, czy a2Mobile. Z kolei T-Mobile Polska oferuje usługę Supernet, po wykupieniu której oglądanie wybranych serwisów streamingowych nie pomniejsza dostępnej puli. W Orange Polska jest oferta Flex, w której korzyścią dla użytkownika są tzw. „social passy”, z około 10 różnymi serwisami społecznościowymi i aplikacjami.

Teraz oferowanie takich „darmowych” pakietów będzie już zakazane i operatorzy za chwilę zmienią oferty.

Czytaj więcej

Internetowi giganci będą zmuszeni do przestrzegania unijnego prawa. Duże zmiany

Urząd tłumaczy, że w ten sposób wykonuje wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Powołuje się na wyroki w sprawach C-34/20, pkt 17; C-5/20, pkt 14 oraz C-854/19, pkt 15. W nich - tłumaczy się UKE – TSUE opisuje jak wyglądają oferty operatorów, które naruszają przepisy o neutralności sieci. Chodzi o „(…) praktykę handlową, w ramach której dostawca dostępu do Internetu stosuje „stawkę zerową” lub stawkę korzystniejszą w odniesieniu całości lub części transmisji danych związanej z daną aplikacją lub daną kategorią szczególnych aplikacji oferowanych przez partnerów tego dostawcy dostępu. Dane te nie są więc odliczane od ilości danych zakupionej w ramach pakietu podstawowego. Taka opcja, oferowana w ramach ograniczonych pakietów, umożliwia zatem dostawcom dostępu do Internetu zwiększenie atrakcyjności ich oferty”.

„Mając na uwadze takie otoczenie i regulacje prawne Prezes UKE podjął decyzję o przeanalizowaniu sytuacji rynkowej w tym zakresie. W II półroczu 2023 r., przeprowadzona została kontrola przestrzegania przez największych operatorów mobilnych świadczących usługi dostępu do internetu, przepisu art. 3 ust. 2 i 3 Rozporządzenia” – podał UKE.

Poza największymi sieciami komórkowymi urząd skontrolował też takie firmy jak Cyfrowy Polsat, Premium Mobile i Canal+ Polska.

UKE ustalił, że wszyscy ci operatorzy w ten czy inny sposób stosowali usługi o stawce zerowej.

Czytaj więcej

Koniec ery darmowego używania internetu. Wszystko będzie w abonamencie?

Nie tylko Instagram i TikTok

Poza dostępem do mediów społecznościowych, takie pakiety są używane do usług bankowych, aplikacji operatorskiej, czytania e-booków i prasy elektronicznej, gier online, nawigacji samochodowej, czy zakupów na platformach e-commerce.

UKE nakazał operatorom zaprzestania zawierania umów i stosowania wzorców umownych z usługami o stawce zerowej. Telekomy mają 30 dni od doręczenia im decyzji na zastosowanie się do tego zalecenia.

Po drugie, telekomy dostały też dwa lata na wycofanie się ze świadczenia usług o stawce zerowej. „Przedsiębiorcy powinni dokonać modyfikacji umów (…) w terminie 24 miesięcy od dnia doręczenia zaleceń pokontrolnych".

Będę jednak też wyjątki. Operatorzy będą mogli oferować usługi o stawce zerowej, ale uregulowane przepisami.

Zalecenia te nie dotyczą sytuacji, gdy obowiązek dostępu do usług świadczonych w modelu „zero rating” wynika z obowiązujących przepisów prawa. Może chodzić na przykład o obsługę zdalnego nauczania, czy państwowych stron internetowych. 

Sieci komórkowe w Polsce nie będą mogły oferować już specjalnych pakietów mobilnego internetu na konkretne usługi: na przykład korzystanie z Facebooka, TikToka, czy słuchanie muzyki. 

UKE zakazuje „darmowego” internetu  

Pozostało 95% artykułu
Media
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Media
Kina liczą, że pomoże im kilka tytułów
Media
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Media
„Rzeczpospolita” ma nową ofertę prenumeraty na 2025 rok
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Media
Szalony tydzień akcji Trump Media. Jaka będzie przyszłość spółki prezydenta elekta?