Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi.
Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Celem obchodów jest promowanie książki i literatury oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
„Patriota”. Wspomnienia Aleksieja Nawalnego
Dzień Książki to dobra okazja do zapowiedzi premier. Wydawnictwo Literackie będzie jednym z dwunastu na świecie wydawców, którzy 22 października 2024 roku opublikują „Patriotę”. To historia całego życia Aleksieja Nawalnego, najsłynniejszego oponenta Władimira Putina, który zmarł zimą jako więzień kolonii karnej na północy Rosji. Wspomnienia zaczął spisywać w 2020 roku, wkrótce po tym, jak próbowano go otruć, począwszy od młodości, odkrycia aktywistycznego powołania, przez małżeństwo, założenie rodziny, aż po decyzję o poświęceniu się sprawie demokracji i wolności w państwie, które używa wszelkich środków, by te wartości zniszczyć. Książka Nawalnego to wyraz niezłomnego przekonania, że Rosja musi się zmienić, i wiary, że to nastąpi.
Czytaj więcej
Ten dzień to także hiszpańskie narodowe święto jej patrona – Św. Jerzego. Tradycją stało się, że mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a kobiety dają mężczyznom w prezencie… książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Zawiera mnóstwo arcyciekawych szczegółów, w tym niepublikowane dotąd listy Nawalnego z więzienia. Autor napisał o licznych próbach zamachu na życie jego i jego najbliższych.