W maju ukaże się tom wierszy „Ocalenie”, pierwsze wznowienie od 1945 roku. W czerwcu tom esejów „Ziemia Ulro” z przedmową Olgi Tokarczuk, w lipcu dwujęzyczny wybór najważniejszych wierszy „Zmyślenie albo wielki sen / Fiction or a Long Dream” oraz tłumaczenie książki Cynthii L. Haven „Czesław Miłosz. A California Life”, zapowiadanej jako jedna z najważniejszych amerykańskich pozycji o kalifornijskim okresie życia poety.
Olga Tokarczuk tłumaczy Czesława Miłosza
Miłosz spędził w Berkeley czterdzieści lat – więcej czasu niż w jakimkolwiek innym miejscu, w którym mieszkał – i napisał tam wiele ze swoich najtrwalszych dzieł. To pierwsza książka, która pokazuje jego życie przez pryzmat Kalifornii. Autorka wspomina, że Miłosz był głównym świadkiem wydarzeń XX wieku, od bombardowań Warszawy podczas II wojny światowej po protesty studenckie w latach sześćdziesiątych i początki boomu technologicznego. Utrzymywał otwarty, ale sceptyczny pogląd na amerykańskie życie, naznaczoną cieniem terroru, którego doświadczył w Europie.
Czytaj więcej
We wrześniu ukaże się tom esejów „Zniewolony umysł”.
Młode malarki ilustrują Czesława Miłosza
Na okładkach edycji kolekcjonerskiej pojawią się dzieła dwóch cenionych polskich malarek. Na okładkach tomów wierszy będzie można podziwiać niezwykłe obrazy Poli Dwurnik, a na tomach esejów ascetyczne, ale pełne emocji obrazy Magdaleny Laskowskiej.