Izrael atakuje cele w pobliżu szpitali. Hamas przedstawił warunek uwolnienia zakładników

W nocy z niedzieli na poniedziałek w północnej części Strefy Gazy doszło do intensywnych nalotów i ostrzału artyleryjskiego - podaje Reuters powołując się na palestyńskie źródła.

Publikacja: 30.10.2023 05:13

Strefa Gazy jest obiektem nieustannych ataków Izraela

Strefa Gazy jest obiektem nieustannych ataków Izraela

Foto: AFP

arb

Atakom z powietrza i ostrzałowi artyleryjskiemu towarzyszy natarcie lądowe Izraela na Strefę Gazy - izraelska piechota, wspierana przez czołgi, wdziera się w głąb enklawy.

Izrael wezwał do ewakuacji szpitala w Gazie

Izraelskie lotnictwo miało w nocy zaatakować cele w pobliżu szpitali Szifa i Al-Kuds w Gazie. Z kolei na południu Strefy Gazy, na wschód od Chan Junus, miało dojść do starć izraelskiej armii z palestyńskimi milicjami.

Kilka godzin wcześniej Izrael opublikował zdjęcia swoich czołgów na zachodnim wybrzeżu Strefy Gazy, co mogło wskazywać na chęć otoczenia głównego miasta enklawy.

Na niektórych zdjęciach publikowanych w sieci, jak podaje Reuters, widać izraelskich żołnierzy powiewających izraelskimi flagami na terenach położonych w głębi Strefy Gazy. Agencja podkreśla jednak, że nie jest w stanie zweryfikować autentyczności tych zdjęć.

Czytaj więcej

Wojna z Hamasem jak wojna o niepodległość. Izrael rozpoczął operację lądową

Izrael nie przekazuje wielu informacji opinii publicznej o rozpoczętej dwa dni temu "drugiej fazie" wojny z Hamasem, rozpoczętej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Działania prowadzone są zazwyczaj pod osłoną nocy, przy jednoczesnym zakłócaniu łączności w Strefie Gazy, gdzie regularnie nie działa w ostatnich dniach telefonia komórkowa i internet. 

W niedzielę izraelskie ataki powietrzne miały znów zakłócić działanie internetu i usług telekomunikacyjnych w północnej części Strefy Gazy, gdzie Hamas ma swoje ośrodki dowodzenia.

Uderzenia izraelskiego lotnictwa na cele w pobliżu szpitali w Gazie miały miejsce po tym, jak Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował o otrzymaniu ostrzeżeń od izraelskich władz, by natychmiast ewakuować szpital Al-Kuds, w którym schronienie znalazło ok. 14 tys. Palestyńczyków. Z kolei w szpitalu Szifa ukrywa się ok. 50 tys. Palestyńczyków.

Izrael oskarża Hamas o to, że ten umieszcza ośrodki dowodzenia i inne obiekty infrastruktury militarnej w rejonie szpitali i w tunelach pod nimi, czemu Hamas zaprzecza.

Hamas chce pięciodniowej przerwy w walkach

Tymczasem społeczność międzynarodowa domaga się "przerwy humanitarnej" w działaniach wojennych Izraela, aby umożliwić dostarczenie pomocy cywilom ze Strefy Gazy.

W niedzielę miały trwać negocjacje pomiędzy Izraelem a Hamasem, w których mediatorem jest Katar. Negocjacje dotyczyły m.in. uwolnienia zakładników, których Hamas wziął w Izraelu w czasie ataku z 7 października (mowa o ponad 220 osobach).

Czytaj więcej

Wojna w Gazie otwiera drogę do władzy dla Le Pen

Hamas chce pięciodniowej przerwy w walkach, aby umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej i paliwa do oblężonej przez Izrael Strefy Gazy w zamian za uwolnienie zakładników - twierdzi źródło agencji Reutera.

Ponad połowa zakładników to osoby posiadające zagraniczne paszporty 25 różnych państw, w tym 54 obywateli Tajlandii - podaje izraelski rząd.

8 005

Tyle osób miało zginąć w Strefie Gazy w wyniku działań wojennych

W niedzielę prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z premierem Beniaminem Netanjahu i apelował do niego o ochronę cywili w Gazie oraz "natychmiastowe i znaczące zwiększenie napływu pomocy humanitarnej do enklawy" - podał Biały Dom.

W Strefie Gazy w wyniku działań wojennych zginąć miało do niedzieli 8 005 osób, w tym 3 324 dzieci - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Celem działań wojennych prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy jest zniszczenie Hamasu, który rządzi enklawą od 2006 roku.

Konflikt wykracza jednak poza Izrael i Strefę Gazy - w niedzielę wieczorem izraelska armia ponownie poinformowała o ostrzelaniu celów w Syrii, co było odpowiedzią na ostrzał z terytorium Syrii rejonu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

Do regularnych wymian ognia dochodzi też na granicy Izraela z Libanem. Z terytorium tego ostatniego kraju Izrael jest ostrzeliwany przez Hezbollah.

Atakom z powietrza i ostrzałowi artyleryjskiemu towarzyszy natarcie lądowe Izraela na Strefę Gazy - izraelska piechota, wspierana przez czołgi, wdziera się w głąb enklawy.

Izrael wezwał do ewakuacji szpitala w Gazie

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany