Powódź w Polsce: Zalana przystań w Zielonej Górze. Nad Odrą nie mogą latać drony i latawce

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad ranem stan alarmowy przekroczony był w Polsce na 25 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy - na 18. Obecnie fala powodziowa przechodzi przez Nową Sól, ale stan Odry jest tam niższy od prognoz.

Aktualizacja: 23.09.2024 06:59 Publikacja: 23.09.2024 05:09

Odra w okolicach Cigacic

Odra w okolicach Cigacic

Foto: PAP/Lech Muszyński

arb

Fala kulminacyjna na Odrze, spowodowana nawalnymi opadami deszczu wywołanymi przejściem nad Polską niżu genueńskiego Boris, przechodzi obecnie przez województwo lubuskie.

Powódź w Polsce: Nowa Sól czeka na falę kulminacyjną, terenowy sztab kryzysowy w Zielonej Górze

Poziom wody, jak wynika z komunikatów IMGW, rośnie na stacjach wodowskazowych w Głogowie, Nowej Soli i w Ścigacicach. Nad ranem w Nowej Soli poziom wody wynosił 644 cm przy stanie alarmowym na poziomie 450 cm. W niedzielę prezydent Nowej Soli, Beata Kulczycka, w rozmowie z „Życiem Regionów” mówiła, że spodziewa się w nocy z niedzieli na poniedziałek poziomu nawet 750 cm. W porannej rozmowie z TVN24 Kulczycka mówiła o dwóch przesiąkach wałów. - Trwamy, czekamy, monitorujemy, reagujemy tam gdzie trzeba, trzymamy się razem – podkreślała.

Ok. północy Mariusz Stokłosa, starosta powiatu nowosolskiego pisał, że poziom wody w Odrze jest na terenie powiatu o kilka centymetrów niższy od prognozowanej wartości IMGW. "Funkcjonariusze PSP, Policji, OSP, Wojska Polskiego, WOT, Straży Rybackiej, WOPR i patrole mieszkańców monitorują stan wałów i na bieżąco niwelują zagrożenia" - zapewnił. 

Tymczasem późnym wieczorem w Zielonej Górze zebrał się, przy wałach przeciwpowodziowych w Zielonej Górze-Krępie, sztab kryzysowy. Woda na tym odcinku zalała przystań i podeszła pod wały - informuje Urząd Miasta Zielona Góra.

W czasie sztabu kryzysowego, zwołanego w terenie przez prezydenta Zielonej Góry, Marcina Pabierowskiego, omówiono "dotychczas przewidywane scenariusze możliwych zdarzeń i skonfrontowano je z aktualnym stanem rzeki" - czytamy w komunikacie. "Dokonano również inspekcji urządzeń przystani, których nie można było zdemontować. Zostały zabezpieczone tak, aby uchronić je przed zniszczeniem przez rwący nurt rzeki. Z brzegu na przystań można już dostać się wyłącznie łodzią" - podaje zielonogórski Urząd Miasta.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Powodzianie nie wierzą w pomoc państwa i nie dostają tego, czego potrzebują

Władze Zielonej Góry apelują o „zaprzestanie 'turystyki powodziowej'”, czyli zbliżania się do wałów.

„Sytuacja z godziny na godzinę się zmienia i trudno z całą pewnością przewidzieć dalszy rozwój wypadków” - podkreślają. Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Zielonej Góry we wtorek.

RMF FM informuje, że w nocy – między miejscowościami Brody i Bródki (gmina Sulechów) doszło do awarii przepompowni znajdującej się 200 metrów od wałów nad Odrą. Wskutek awarii doszło do niekontrolowanego wycieku, a woda zaczęła wylewać się ze zbiornika połączonego z miejscowością Brody. Straż pożarna zarządziła przygotowania do ewakuacji, która miała objąć 100 osób. Nie wykluczano ewakuacji całej miejscowości Brody (ok. 500 osób).

Dzięki pomocy wojska i zaangażowaniu śmigłowców, które zaczęły zrzucać tzw. big bagi – worki z piaskiem używane do umacniania wałów – po ok. siedmiu godzinach zatrzymano wyciek.

Powódź w Polsce: Straż Pożarna podkreśla, że nad Odrą nie mogą latać nawet latawce

Tymczasem Państwowa Straż Pożarna apeluje o przestrzeganie wprowadzonej nad korytem Odry strefy zakazu lotów dla dronów, a także paralotni, szybowców, „a nawet latawców”.

"W strefie 10 km od Odry operują drony straży pożarnej i innych służb, monitorujące stan wałów przeciwpowodziowych. Złamanie tej zasady stanowi zagrożenie dla ratowników i osób pracujących na wałach, dezorganizuje pracę i utrudnia a nawet uniemożliwia monitoring terenu" - czytamy w komunikacie Straży Pożarnej umieszczonym w serwisie X.

Fala kulminacyjna na Odrze, spowodowana nawalnymi opadami deszczu wywołanymi przejściem nad Polską niżu genueńskiego Boris, przechodzi obecnie przez województwo lubuskie.

Powódź w Polsce: Nowa Sól czeka na falę kulminacyjną, terenowy sztab kryzysowy w Zielonej Górze

Pozostało 93% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Klęski żywiołowe
Pożar w technikum gastronomicznym. Ok. 450 osób musiało się ewakuować
Klęski żywiołowe
Osiem propozycji Morawieckiego dla rządu Tuska po powodzi. "Zostawiliśmy sprawdzone rozwiązania"
Klęski żywiołowe
Coraz więcej ofiar powodzi. Najnowsze dane Komendy Głównej Policji
Klęski żywiołowe
Powódź w Polsce. Oficjalny komunikat policji w sprawie liczby ofiar