Wchodzi w życie nowelizacja prawa autorskiego, którą wymusiła na polskim ustawodawcy unijna dyrektywa. Wprowadza ona zmiany, które mają przede wszystkim poprawić sytuację artystów wykonawców.
Dłużej chronione mają być przede wszystkim ich prawa związane z utrwalonymi na fonogramach (pierwszych nagraniach) artystycznymi wykonaniami. Dotyczy to więc głównie nagrań muzycznych, ale nie wideogramów (czyli obejmujących obraz).
Do tej pory prawo autorskie chroniło prawa do artystycznych wykonań zarejestrowanych na fonogramach przez 50 lat, teraz będzie to 70 lat od momentu publikacji fonogramu albo jego rozpowszechnienia w inny sposób.
Zgodnie bowiem z prawem autorskim wykonawcy przysługuje prawo do korzystania z artystycznego wykonania i rozporządzania prawami do niego, m.in. do jego utrwalania, zwielokrotniania, obrotu, a także wynagrodzenia za takie korzystanie.
Zdaniem Komisji Europejskiej ma to zapewnić wykonawcom ochronę praw do końca życia. Takiej gwarancji do tej pory mogli nie mieć np. ci, którzy rozpoczęli karierę w młodym wieku.