„Czy jestem inną wdową?” Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej

W lipcu przyszłego roku rozpoczną się wypłaty renty wdowiej. Według szacunku rządu wsparcie otrzymać ma nawet 2 mln seniorów. Nie wszyscy zgadzają się jednak z kryteriami przyznawania świadczenia. Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej.

Publikacja: 06.11.2024 13:23

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca renty wdowiej

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca renty wdowiej

Foto: Paweł Kacperek / Adobe Stock

Osoby owdowiałe będą mogły składać wnioski o rentę wdowią już od 1 stycznia 2025 roku. Otrzymanie prawa do niej będzie jednak wymagało spełnienia kilku warunków. O zmianę jednego z nich zaapelowała niedawno wdowa w swojej petycji, która wpłynęła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Treść dokumentu udostępniona została na stronie internetowej ministerstwa. 

Renta wdowia: Co to za świadczenie?

1 stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej, a dokładniej Ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Na ich podstawie wdowiec lub wdowa będą mogli pobierać łącznie swoje świadczenie emerytalno-rentowe oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno świadczenie będzie mogło być pobierane w wysokości 100 proc., natomiast drugie ograniczone będzie do wysokości 15 proc. Ograniczenie to będzie obowiązywać w latach 2025-26. Od 2027 roku drugie świadczenie będzie mogło być pobierane w wysokości 25 proc.

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 roku, ale wnioski o nią można będzie składać już od początku nowego roku.

Czytaj więcej

Renta wdowia 2025: Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym świadczeniu

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę wdowią?

Do tej pory w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych osoba owdowiała mogła pobierać tylko jedno z nich. Mogła więc zachować swoje świadczenie lub zrezygnować z niego i wówczas wybrać rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Rentę tę mogła jednak otrzymywać w wysokości maksymalnie 85 proc. świadczenia zmarłego.

Od 1 stycznia 2025 roku aby otrzymać prawo do renty wdowiej, osoby owdowiałe będą musiały spełnić trzy warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn);
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności majątkowej;
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc w przypadku kobiet najwcześniej w wieku 55 lat, a w przypadku mężczyzn – 60 lat.

Czytaj więcej

Kogo i w jakich przypadkach można wydziedziczyć? Ten zapis jest kluczowy

Petycja w sprawie renty wdowiej: Czego domaga się autorka?

30 września do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca renty wdowiej („Petycja 119-2024 dotycząca wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących renty wdowiej”). Jej autorką jest seniorka, która czuje się pokrzywdzona przez przepisy wprowadzające wspomniane świadczenie.

Kobieta w wieku 52 lat została wdową. Spełniła przy tym warunki konieczne, aby otrzymać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie, mając ponad 30 lat stażu pracy, pobiera 85 proc. renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jej świadczenie wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym – jak informuje w swojej petycji – wynosi 2700 zł.

Seniorka odwołuje się do projektu obywatelskiego ustawy o rencie wdowiej. Zakładał on, że świadczenie miałoby przysługiwać wdowom, które nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku po ukończeniu 50. roku życia. Tymczasem w uchwalonej ustawie wspomniane kryterium wieku zmienione zostało na 55. rok życia. W związku z tym autorce petycji nie przysługuje prawo do renty wdowiej. W swoim piśmie pyta: „Czy jestem inną wdową, niż ta, która miała 55 lat jak jej mąż zmarł?”. Prosi również „[…] o pochylenie się nad sytuacją osób, które owdowiały pomiędzy 50 a 55 rokiem życia, przecież nabyły już prawo do renty rodzinnej” (pisownia oryginalna).

Czytaj więcej

To świadczenie należy się już przed emeryturą. Miesięcznie prawie 1800 zł

Jej zdaniem obowiązująca ustawa o rencie wdowiej jest niesprawiedliwa i dyskryminuje część osób owdowiałych. „Władza skrzywdziła wiele osób, pozbawiając je prawa do renty wdowiej, ponieważ zmarli nie zmieścili się w limitach wiekowych współmałżonka, ustanowionych przez ustawodawcę z powodów oszczędnościowych” – pisze w swojej petycji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje petycję, o czym można przeczytać na jego stronie internetowej. Ma ona zostać załatwiona „[…] bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż do 30 grudnia 2024 r.”.

Osoby owdowiałe będą mogły składać wnioski o rentę wdowią już od 1 stycznia 2025 roku. Otrzymanie prawa do niej będzie jednak wymagało spełnienia kilku warunków. O zmianę jednego z nich zaapelowała niedawno wdowa w swojej petycji, która wpłynęła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Treść dokumentu udostępniona została na stronie internetowej ministerstwa. 

Renta wdowia: Co to za świadczenie?

Pozostało 91% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje