Ci, którzy chcieli sobie przedłużyć pobyt i przyjechali wcześniej, pojeżdżą na nartach. Właśnie zaczął padać śnieg, jakby miasteczko chciało powitać tym, co ma najlepsze. To nie znaczy jednak, że problemu z klimatem tutaj nie ma. Od roku 1971, kiedy forum wystartowało z pierwszymi spotkaniami, pokłady śniegu tam, gdzie zalega on najdłużej, zmniejszyły się o 40 proc. – wynika z informacji szwajcarskich służb meteorologicznych. — Niestety jest tak, że tereny, gdzie był śnieg, są teraz porośnięte drzewami liściastymi, które pochłaniają ciepło. Kiedyś światło słoneczne odbijało się od śniegu, a różnica temperatur między dniem i nocą powodowała, że robiła się gruba skorupa gwarantując trwałą pokrywę — tłumaczy Sabine Rumpf, profesor Uniwersytetu Brazylijskiego.
— Mam nadzieję, że dla uczestników tegorocznej konferencji problemy klimatu zdominują obrady. W Szwajcarii zimą powinno być mnóstwo śniegu i nie chodzi tylko o to, żeby sobie pojeździć na nartach. Chodzi o przyrodę. Jeśli zima jest tak ciepła, jak w tym roku, drzewa wcześniej się obudzą, bo poczują wiosnę. Po ich obudzą się muchy i inne insekty. To nie jest normalne. Musimy o tym rozmawiać — wtóruje jej Gail Whiteman, profesor brytyjskiej Exeter Business School in the UK.
Czytaj więcej
Niemal 100 procent Węgrów jest przeciwnych sankcjom UE wobec Rosji — poinformował rząd w Budapeszcie. To wynik badania opinii publicznej, które było prowadzone przez dwa miesiące.
I takie są plany. Bo ponad jedna trzecia wszystkich paneli jest poświęcona właśnie zmianom klimatu. Więcej niż polityce i globalnej gospodarce. Ale to dopiero 9 lat temu, bo w 2014 roku odbył się tam panel klimatyczny.
Drugi wiodący temat to oczywiście Ukraina. Już w poniedziałek, 16 stycznia, otwarty zostanie „Ukraiński Dom” prowadzony przez władze w Kijowie. We czwartek, 19 stycznia, Fundacja Wiktora Pinczuka organizuje tradycyjne ukraińskie śniadanie, a szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zaprezentuje pokojową propozycję. Wcześniej, bo już we wtorek, 17 stycznia pierwsza wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko, szef NJSC Naftogaz Ukrainy Ołeksij Czernyszow, prezes Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju Odile Renaud-Basso i fiński minister spraw zagranicznych Ville Skinnari spotkają się na panelu „Ukraina: co dalej?”. Dwie kolejne wtorkowe sesje poświęcone będą omówieniu drugiego roku wojny w Europie i ochronie kontynentu. Wezmą w nich udział prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nauseda, Mołdawii Maia Sandu, Finlandii Sanna Marin, Słowacji Eduard Heger, Macedonii Północnej Stevo Pendarovski, liderka sił demokratycznych Białorusi Swiatłana Cichanouska, a wieczorem Henryk Kissinger będzie mówić o historycznych poglądach na wojnę. Tego samego dnia na forum odbędą się specjalne wystąpienia Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza.