Wyzwania bliskie i dalekie
Czy w rządzie będzie wicepremier ds. gospodarczych? Co dalej ze strategią imigracyjną i planami ws. energetyki? Jak w dalszej perspektywie wygląda przyszłość Polski i świata? Takie pytania padały podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.
Dobrostan klientów – zadanie dla firm
Przedsiębiorstwa coraz częściej patrzą na klienta już nie tylko jak na konsumenta. Starają się zadbać o jego dobrostan, wychodząc poza standard rynkowy. To kwestia odpowiedzialności wspartej odpowiednimi regulacjami.
Polski biznes musi być słyszany w Brukseli
Rodzimi przedsiębiorcy powinni być aktywni w Brukseli, ponieważ prawo tam stanowione dotyczy w dużej mierze kwestii gospodarczych, a zatem kluczowych dla biznesu. Polska prezydencja sprzyja nagłośnieniu najbardziej palących kwestii.
Potrzebny jest minister od gospodarki
Biznes potrzebuje zielonej, dostępnej i nie za drogiej energii, dostępności pracowników oraz dokończenia budowy otwartego europejskiego rynku i europejskiej konkurencyjności – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Nasz cel to zrównoważone rolnictwo
Chcemy obniżać emisję gazów cieplarnianych, szczególnie metanu, w naszej działalności oraz wprowadzać zaawansowane praktyki rolnictwa regeneracyjnego – mówi Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone.
Czy wszystkie chwyty są dozwolone
Zachód wie, że jeżeli będzie dalej otwarty na subsydiowany eksport Chin, to zostanie bez przemysłu. Ten konflikt jest tak fundamentalny, że trudno być optymistą – mówi dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista.
Kluczowa jest wiarygodność
Przy badaniu wiarygodności gospodarczej dobrze byłoby dodać wskaźnik oceny gospodarki cyfrowej i porównać sytuację Polski do innych krajów. Byłby to drogowskaz, jak wykorzystać możliwości, które daje cyfryzacja.
Współpraca musi trwać, nawet jeżeli jest trudna
Ostatnio politycy zbyt często sięgają tylko do kategorii zagrożeń. To zaraz może dotyczyć nie tylko Chin ale olbrzymich połaci Azji – mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska–Azja.
Jak pogodzić rolnictwo efektywne i zrównoważone
Obecny model rolnictwa jest efektywny, ale ma wysoki koszt środowiskowy. Z kolei rolnictwo ekologiczne to model kosztowny, o ograniczonej skali produkcji, co wpływa na jego wyższą cenę. Złotym środkiem jest rolnictwo zrównoważone.
Polska może być aktywnym graczem
UE dochodzi do momentu, kiedy uznaje, że globalizacja, wolne rynki jednak nie są najlepszym rozwiązaniem na współpracę z Chinami – mówi prof. Marcin Jacoby z Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.
Rolnictwo ma szczególne miejsce w naszej strategii
W Polsce od 31 lat realizujemy nasz program agrarny. Staramy się edukować rolników i wspierać w działaniach tak, aby ich uprawy były jak najbardziej przyjazne dla środowiska – mówi Aleksandra Wierzba, corporate affairs representative, PepsiCo.