Już na początku września (3-5) we Władywostoku rozpocznie się prezentacja serwisu pozwalającego nabywać ziemię na Dalekim Wschodzie on line i do tego nic za to nie płacąc. Zapowiedział to dziś minister ds. rozwoju tego regionu Aleksandr Gałuszka.

- W najbliższym czasie Rosserwis przygotowuje portal internetowy który pozwoli rozpocząć testowanie usług obywatelom Federacji, bezpłatnego otrzymywania w reżimie on line, ziemi na Dalekim Wschodzie. Prezentacja będzie podczas Wschodniego Forum Gospodarczego; do końca roku zostaną wprowadzone stosowne zmiany w prawie a wtedy możemy rozpocząć realizację projektu - cytuje agencja Prime.

Ministerstwo opracowało mechanizmy rozwoju Dalekiego Wschodu, wybierając 6 projektów inwestycyjnych spośród 400 projektów i tworząc 9 terytoriów tzw. przyśpieszonego rozwoju.

Premier już podpisał rozporządzenie powołujące do życia trzy pierwsze: dwa w Kraju Chabarowski a jeden w Primorskim. Poziom inwestycji sięgać tam ma 50 mld rubli (910 mln dol.) a powstać ma ponad 7000 miejsc pracy. Główne kierunki inwestycyjne to wysokie technologie m.in. przemysł lotniczy. W Kraju Primorskim zaplanowano inwestycja na blisko 11 mld rubli i utworzenie 1630 miejsc pracy, głównie w przemyśle przetwórczym i spożywczym.

Ogromne terytoria rosyjskiego Dalekiego Wschodu kryją bogactwa pod i nad ziemią, ale jest to ziemia prawie bezludna i zapomniana przez wiele lat. Ludzie z Syberii uciekają do dużych miast, przyrost naturalny jest ujemny; inwestycje minimalne. teraz ma się to zmienić, zapewnia Kreml. Pieniądze na inwestycje mają pochodzić przede wszystkim od prywatnych inwestorów rosyjskich.