Spowolnienie gospodarcze jest już widoczne w wynikach portfeli modelowych, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom (składają się ze starannie wybranych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). Eksperci podkreślają, że po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy do czynienia z sytuacją, gdy średnia stopa zwrotu akcyjnych portfeli modelowych jest gorsza od średniej stopy zwrotu portfeli zrównoważonych i stabilnego wzrostu; dotyczy to zarówno rocznego, jak i dłuższego, pięcioletniego okresu.
– Przez ostatni rok portfele akcyjne dały zarobić średnio 2,87 proc., portfele zrównoważone 4,36 proc., a stabilnego wzrostu 4,34 proc. – wylicza Łukasz Hajduk, specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej w Departamencie Zarządzania Produktami AXA Życie TU. – Z kolei w ciągu ostatnich pięciu lat portfele akcyjne wypracowały średnio 23,72 proc., a zrównoważone i stabilnego wzrostu blisko 30 proc.
W ocenie Łukasza Hajduka fakt, że portfele mieszane (zazwyczaj akcje stanowią tam nie więcej niż 50 proc.) osiągają lepsze wyniki od portfeli akcyjnych, nie świadczy o słabości tych drugich. To raczej wyraźny sygnał słabości rynków kapitałowych.
Na koniec poprzedniego kwartału wyniki były zupełnie inne. Wtedy, zarówno w rocznym, jak i pięcioletnim okresie, zdecydowanie najlepsze były portfele akcyjne.
Najstabilniejsze wyniki, w okresie ostatniego roku, dwóch, trzech i pięciu lat, osiągnęły portfele AXA. Z kolei plany inwestycyjne Warty najczęściej (dziewięć razy na 12 kalkulacji) plasowały się na pierwszym miejscu. Dodatkowo dwukrotnie znalazły się na drugim miejscu i tylko raz nie było ich w pierwszej trójce. 11-krotnie wśród trzech najlepszych wyników uplasowały się fundusze AXA Życie, ale były to na przemian drugie i trzecie pozycje. Dobrymi wynikami w okresach trzech i pięciu lat mogą pochwalić się portfele PKO Życie TU.